Zaujímavosti

Pozrite sa, ako nás gestami klamú svetoví politici

Čínsky prezident Si Ťin-pching víta svojho amerického partnera Baracka Obamu na summite Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Ti
Zdroj: TASR

Rečnenie je ako „ jazda po jednosmerke" s veľkou premávkou, mimoverbálna je „diaľnica" a zaisťuje účinnejšie odovzdávanie odkazov.

Mimo verbálna komunikácia je dôležitá nielen v živote bežných ľudí, ale hlavne politici ňou veľa povedia. Keď sa na nich vyvíja nátlak, určite si všimli ich gestá. Prečo je to vôbec dôležité?

To, ako sa nejaký politický líder alebo známa osobnosť správa a vyzerá, sa asi lepšie zapamätá, ako jeho detaily alebo jeho vyjadrenia. Spracovanie vizuálnej informácie je pre náš mozog oveľa ľahšie ako pochopenie toho, čo povedia.

Použitie reči je ako „ jazda po jednosmerke" s veľkou premávkou. Vizuálna informácia vytvára „diaľnicu" a zaisťuje účinnejšiu komunikáciu.

Politická psychológia a fotografovanie

Mnohí politici si uvedomujú význam reči tela. Majú trénerov a učia sa ako vyjadriť svoju moc pokrokom, získať výhody pri podávaní ruky a ako sa musia správať, aby skryli lož.

Málokto si napríklad uvedomuje, že osoba prechádzajúca cez dvere ako posledná je tá najdôležitejšia.

Skutočná zábava sa začína, keď sa natrénovaní svetoví lídri stretnú a fotografovanie je tá najlepšia chvíľa, aby demonštrovali svoju nadvládu. Chcú vždy stáť v ľavej časti obrázka, pretože budú mať tak svoju pravú ruku, ktorá je v lepšej pozícii pri podávaní ruky, pred kamerou.

Zdroj: TASR/AP

Svetoví lídri vždy zápasia o lepšiu pozíciu pri fotografovaní a sú pripravení získať výhody pri potriasaní rukami. Netreba však zabúdať aj na skutočnosť, že miesto, kde budú stáť, hlavne pri veľkých summitoch a je ich tam veľa, im určujú na zemi popísané papieriky s ich menami.

Zdroj: TASR

Emócie - to, čo hľadáme

Výrazy povedia menej ako za sekundu to, čo sa naozaj deje. Aj keď sa snaží komunikujúci zachovať vážnu tvár, rýchle a nebadateľné výrazy budú viditeľné.

Odhaľujú okamžitú reakciu ich majiteľa a vznikajú zväčša pri očiach a ústach. Pokiaľ je vaša intuitívna reakcia negatívna, možno že mimovoľne registrujete ledva badateľné výrazy a tieto významne ovplyvňujú reakciu diváka.

Je vždy zaujímavé všímať si politikov, pretože často nehovoria pravdu. V situácii, keď ich prichytia, sa ich telesná reakcia a výrazy najlepšej analyzujú na fotografii alebo počas sledovania záberov.

Hnev - stisnuté pery, rovné alebo trochu oblúkom. Zamračené obočie. Rozšírené oči.


Šťastie - kútiky úst a tváre trocha nadvihnuté. „Vranie pazúriky" pri očiach.


Pohŕdanie - jedna časť pier zdvihnutá. Hlava mierne naklonená dozadu.


Bábkové divadlo

Politici milujú svoje nacvičené gestá a sú dobrí v zmenách polôh rúk. Tie totiž môžu povedať veľa a hypnotizovať verejnosť. Tu sú dva príklady - čo sa môže robiť a čo nie.

Split-finger fastball gesto - taká pozícia ruky sa používa v basketbale. Nazvali ju tak kvôli zvláštnej polohe prstov na oboch stranách lopty. Gesto znamená rozhodnosť, autoritu, dôveru a silu.

 

Zdroj: TASR

Toto gesto je pre tých, kto používa minimum gest a označuje postoj - „všetko viem". A existujú dve verzie - zvýraznená a dolná špička.

Zvýšená špička - toto gesto môžeme pozorovať, keď politik rozpráva a vyjadruje svoj názor.

Dolná špička - človek viac počúva než hovorí.

Figový list - ruky prekrížené na genitáliách. Je to najznámejšie z uzavretých gest, ukazuje neistotu. Svedčí to o nízkom stupni emocionálneho komfortu.

 


Pohládzanie - môže byť márnivým gestom vysielajúcim signál „som známy, pozri sa na mňa". Alebo naznačuje, že osoba rozhoduje a premýšľa. Ak sa na niekoho pozriete a budete si pohládzať bradu, táto osoba si bude najskôr myslieť, že o nej premýšľate.

Zbehlí v čítaní reči tela

Slová zaujímajú podľa slov známeho odborníka Alberta Mehrabiana len 7 percent, v komunikácii, reč tela až 55 a zvuky tretinu, teda 38 percent.

Profesionálni čitatelia reči tela často pracujú v bezpečnostných zložkách, takých ako CIA a FBI. Zamestnávajú ich aj filmové štúdiá, aby boli postavy realistickejšie.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Reč tela je oveľa presnejšia ako sú slová a poskytuje nám informáciu o inej osobe, ktorú môžeme interpretovať na intuitívnej úrovni. Znamená to, že by bolo lepšie skúmať reč vlastného tela a až potom reč tela iných ľudí, píše portál Hlas Ruska.

Fico vs. Kiska

Reč tela politikov vždy rezonuje pred voľbami. Vlani sa na ňu po 2. kole prezidentských volieb pozrela odborníčka a mimoverbálnu komunikáciu Nora Lauková, ktorá bola hosťom v Teleráne.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.