Zaujímavosti

V roku 2050 bude rakovina zabíjať len ľudí nad 80 rokov. Vďaka aspirínu

Rakovina.
Rakovina Zdroj: shutterstock

Malá dávka dostupného lieku efektívne znižuje riziko vzniku zhubných nádorov.

Do roku 2050 by na rakovinu nemal umrieť takmer nikto vo veku nižšom ako 80 rokov. Naznačujú to aktuálne štúdie prevencie a liečby tejto zákernej choroby.

Vedci z University College v Londýne zverejnili štúdiu, podľa ktorej malá dávka aspirínu efektívne znižuje riziko vzniku zhubných nádorov. Počas desaťročia podávali pacientom vo veku od 50 do 65 rokov 75 gramov aspirínu.

Profesor Jack Cuzick poukázal na skutočnosť, že aspirín preukázateľne znížil hrozbu rakoviny, infarktu a mozgovej príhody o 7 až 9 percent a znížil úmrtnosť o štyri percentá v priebehu dvoch desaťročí. Pri aktuálnom trende by do roku 2050 rakovina mala zabíjať iba malé množstvo pacientov vo veku pod 80 rokov.

„Ide o historický moment. Rakovine sa dá predchádzať a vieme ju efektívnejšie liečiť," povedal autor štúdie profesor David Taylor. Experti však poukazujú na riziká, ktoré so sebou prináša pravidelné užívanie aspirínu. Zvyšuje totiž riziko krvácania žalúdka a vredov.

Podľa profesora Cuzicka však nedávne štúdie naznačujú, že na každú zapríčinenú smrť zachránil aspirín 17 životov. „Každý človek, ktorému hrozí krvácanie, by mal najprv prediskutovať užívanie aspirínu so svojim lekárom," dodal.

LONDÝN/TELEGRAPH.co.uk, pt
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti