Zaujímavosti

Vďaka Multi D vidíte komplikované objekty ako na dlani

foto2.jpg

Vynález, ktorý umožňuje detailne plánovať zložité priemyselné objekty.

Metodika Multi-D slúži na riadenie celého životného cyklu zložitých priemyselných objektov. Veľmi detailný 3D model prepojený s databázami je uplatňovaný pri projektovaní, plánovaní modernizáciou aj vyraďovania zariadení z prevádzky. O jeho využití a efektívnosti, ale aj vývoji sme sa zhovárali s Alexejom Sačikom, šéfom marketingovej podpory technológie Multi D a zástupcom spoločnosť NIAEP-ASE, ktorá ju využíva.

Môžete prosím stručne opísať technológiu Multi-D?

Táto technológia sa zaoberá optimalizáciou konštrukčných plánov a je založená na vysoko kvalitnom 3D modeli. Multi-D je celkovo o zhromažďovaní dát na jedno miesto, aby sme si mohli byť istí, že máme jednu databázu pre všetky technické dáta. Súvisí to so všetkými fázami projektu - od najskorších fáz projektovania až po vyraďovanie z prevádzky.

Na ktorých jadrových projektoch sa využíva Multi-D? Rosatom stavia v Rusku aj v zahraničí množstvo jadrových elektrární, využíva tiež Multi-D?

Bude ho využívať. Väčšina našich nových výstavieb v zahraničí začala pred nejakým časom a spätné zavádzanie Multi-D do pokročilých projektov nedáva zmysel. Najnovší projekt v zahraničí je Ostrovetská jadrová elektráreň, pri ktorej sa Multi-D využíva od skorých konštrukčných fáz. Ak navštívite túto stránku, uvidíte všetky naše odborné technické nástroje zavedené ako základnú metódu pre tento projekt, rovnako ako pre Rostov-3.

Aké výsledky prináša Multi-D?

Šetrí čas, peniaze, podporuje kvalitu od úplného začiatku, kvalitu konštrukcie a bezpečnosti elektrárne.

Môžete uviesť nejaké príklady skrátenia času konštrukcie?

Najlepšou referenciou pre Multi-D je tretí blok jadrovej elektrárne v Rostove. Tam sme ušetrili najmenej dva mesiace a to je v jadrovej oblasti veľmi dobrý výsledok. Takisto máme referenciu z tepelnej elektrárne spaľujúcej plyn na Južnom Urale, kde sme konštruovali dva bloky a ušetrili približne 20% konštrukčného času pre každý blok.

Mohli by ste čitateľom priblížiť komplikácie pri dodávke tlakovej nádoby reaktora?

Mali sme prípad, keď bola dodávka tlakovej nádoby reaktora oneskorená. Znamená to, že problém nebol v kvalite nádoby, bolo to iba nedorozumenie medzi dodávateľom a zákazníkom, kvôli drobným aspektom ako napríklad zváranie prívodu a odvodu chladiacej vody. Tieto drobné aspekty ale mali značný vplyv na dodávku, pretože nádoba reaktora nebola vyhovujúca na inštaláciu. Kvôli tomu sme museli predĺžiť konštrukciu o najmenej jeden rok a rozhodli sme sa použiť Multi-D modelovanie v snahe vyhnúť sa tomuto posunu. To, čo sme spravili, bolo v podstate úprava normálnej inštalácie, normálneho procesu inštalácie nádoby reaktora. Vytvorili sme si optimalizovaný plán nového procesu inštalácie nádoby reaktora. Najskôr sme pripravili inštaláciu hlavného potrubia a nainštalovali sme generátory pary. Toto je tiež úspech technológie Multi-D.

Podarilo sa vám oneskoreniu úplne vyhnúť, alebo sa iba skrátilo?

Skrátilo, pretože sme takisto zlepšili normálny plán montáže potrubia primárneho okruhu parogenerátorov, takže sme ušetrili najmenej mesiac v porovnaní s normálnym plánom.

Takže ste ušetrili mesiac alebo bol posun jeden mesiac?

Posun bol jeden rok a normálny proces inštalácie reaktora a zvyšku vybavenia bol najmenej 160 dní a my sme sto uskutočnili počas 130 dní.

Aké typy modelového softvéru používate a ako dávate všetko do jedného modelu?

Používame Intergraph SmartPlant riešenie pre modelovanie technologickej časti elektrárne a procesné diagramy pre vývoj 3D modelov. Využívame ho takisto pre elektrickú časť a prístrojovú časť. Tým myslím všetky 2D schémy a samotný proces konštrukcie. Pre potrubie a procesné vybavenie používame všetky riešenia z Intergraphu, čo je americký softvér. Pre stavebné inžinierstvo používame softvér od Dassault Systems, ktorý sa volá CATIA. Taktiež využívame DELMIU, ktorá pochádza z rovnakej spoločnosti pre modelovanie a integráciu všetkých zdrojov 3D modelov. Znamená to, že nielen Intergraph, môže to byť Siemens, Bentley, dokonca to môžu byť Autodesk riešenia. Ďalší softvér pre riadenie životného cyklu produktu je ENOVIA softvér vhodný pre riadenie všetkých konštrukčných údajov počas všetkých fáz existencie.

Aké výhody prináša elektronický katalóg dodávateľov? Dodávatelia vám posielajú 3D modely ich vybavenia a vy tieto 3D modely len použijete?

Presne tak, pošlú nám ich so všetkým konštrukčnými údajmi a nejde len o modely, ale tiež dodatočné dokumenty, finančné aspekty, pokyny pre údržbu a tak ďalej. Tým pádom tvorí katalóg niečo ako posudok trhu priemyslu krajiny v rámci jedného systému.

Môžete mi povedať, prečo je tak zložité vybudovať komplexné priemyselné zariadenia, ako napríklad jadrová elektráreň? A prečo je skoro každý projekt na svete oneskorený?

Viete, je veľmi ťažké myslieť na celé zariadenie. Takže, prečo je to tak zložité? Pretože sa musíte naučiť myslieť na celé zariadenie. Odpoveď je veľmi jednoduchá, je nutné naučiť sa systémové inžinierstvo, pretože táto veda vás naučí, ako to urobiť, ako pochopiť celkový proces od malého čerpadla až po jadrovú elektráreň. Musíte rozumieť celému životnému cyklu, všetkým kľúčovým segmentom zariadenia, pretože to nie je iba zodpovednosť inžinierskej spoločnosti, dokonca aj občania majú na to vplyv. Takže sa musíte naučiť všetko ešte pred tým, ako konštrukcia reálne môže začať.

Máte nejaký univerzálny 3D model, ktorý prispôsobujete špecifickým projektom?

Samozrejme, že máme typický projekt. Napríklad VVER-TOI je typický projekt. To, čo potrebujeme, je meniť ho, ak ho chceme napríklad použiť v iných krajinách ako Rusko. Je potrebné iba obnoviť minoritnú časť údajov o vybavení, údajov o dodávateľoch, nie celý fyzický proces jadrovej technológie. Celé je to o prekonštruovaní a opätovnom využití údajov, modelov a procesov.

Hovorili ste o softvéroch od iných spoločností, napríklad Dassault Systems, Intergraph, Bentley, čo je však v Multi-D technológii ruské?

Pýtate sa na intelektuálne vlastníctvo. Myslíte tým, že je možné si softvér zakúpiť, ale akým spôsobom je ho možné „oživiť"? Aká je myšlienka, aká je „duša" softvéru? Toto všetko je o intelektuálnom dedičstve Ruských spoločností ako NIAEP alebo ropných a plynných spoločností. Mal by som uviesť ďalší- najlepší- príklad ruských inžinierskych projektov- projekt Yamal LNG. Je to veľmi inovatívny inžiniersky projekt tak pre Rusko, ako aj celý svet.


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.