Zaujímavosti

Koniec ľudskej práce? O 30 rokov nám budú slúžiť roboti

Robot- ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Tak znie predpoveď spoločnosti Kaspersky Lab na rok 2045.

Pred viac ako 30-timi rokmi sa začala éra masového používania osobných počítačov a odvtedy dokázali transformovať celú našu spoločnosť. Dnes počítače ovplyvňujú takmer každú oblasť nášho osobného a pracovného života.

Odborníci bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab sa preto rozhodli nadviazať na toto výročie a vytvorili predpoveď, ako by sa mohli informačné technológie vyvíjať a ako zmenia naše životy o ďalších 30 rokov - v novej digitálnej realite roku 2045.

„Oblasť IT napreduje obrovskou rýchlosťou a je preto nesmierne náročné dopredu predpovedať, kde presne sa budeme nachádzať o niekoľko desaťročí. Avšak je zrejmé, že každým rokom sa technológie budú neustále rozvíjať a my s nimi budeme musieť udržať krok. Môžeme si byť ale istí, že aj kybernetickí zločinci budú chcieť zneužiť každú technologickú novinku, ktorá sa vo svete objaví," hovorí Alexander Gostev, hlavný bezpečnostný expert spoločnosti Kaspersky Lab.

„Akokoľvek sa náš svet o 30 rokov zmení, už dnes by sme z neho mali robiť lepšie, bezpečnejšie a krajšie miesto pre život. Technológia je len nástroj a je našou zodpovednosťou ako sa ju rozhodneme používať," dodáva Gostev.


Roboti budú všade

Je pravdepodobné, že nebude dlho trvať a svetová populácia bude zahŕňať miliardy ľudí a miliardy robotov. Roboti budú robiť takmer všetky ťažké a rutinné práce a ľudia budú pracovať prevažne na zlepšovaní softvéru pre robotov. IT spoločnosti budú pre robotov vyvíjať programy rovnako ako teraz vyvíjajú aplikácie pre počítače alebo mobilné telefóny.

Ľudskí kyborgovia

Do istej miery sa zmaže aj hranica medzi robotmi a ľuďmi. Transplantácie elektronicky riadených umelých orgánov a protéz sa stanú bežným chirurgickým zákrokom. Po našom tele budú putovať nanoroboty, ktoré budú dodávať lieky priamo do chorých buniek alebo napríklad vykonajú v tele mikrochirurgický zákrok. Špeciálne senzory budú sledovať zdravotný stav človeka a prenášať tieto údaje do cloudového úložiska, kde k nim bude môcť pristupovať lekár. To všetko by malo viesť k výraznému zvýšeniu priemernej dĺžky života.

Inteligentné domy

O 30 rokov budú ľudia žiť v inteligentných domoch, v ktorých bude všetko plne automatizované. Chod domácnosti bude riadiť softvér, ktorý sa postará o všetok komfort bývania, vrátene správy energií, vody, doplňovania zásob potravín a spotrebného tovaru. Jedinou vecou, o ktorú sa bude musieť postarať obyvateľ domu, je dostatok finančných prostriedkov na svojom bankovom účte pre platbu účtov.

Hyper inteligencia

Naše vlastné digitálne Ja bude plne integrované v rámci jednej celosvetovej infraštruktúry, ktorá bude schopná samoregulácie, a ktorá sa bude podieľať na riadení života na našej planéte. Systém bude pracovať na podobnom princípe ako dnešný TOR; teda najaktívnejší a najefektívnejší používateľ získa právo moderátora. Systém bude zodpovedať za prerozdeľovanie prostriedkov medzi ľuďmi, prevenciu ozbrojených konfliktov a iných humanitárnych situácií.

Lacná a rýchla 3D tlač

Nie len domáce práce sú odsúdené do učebníc dejepisu. V budúcnosti už nebude potrebné niektoré veci vôbec priemyselne vyrábať. Domáce 3D tlačiarne nám namiesto toho umožnia navrhnúť a vytvoriť všetko, čo budeme potrebovať, od domácich potrieb, ako sú kuchyne, cez oblečenie, až po tehly pre stavbu nového domu.

Žiadne počítače

Osobné počítače naštartovali svet IT, ale tak ako ich poznáme dnes, ich v roku 2045 pravdepodobne uvidíme už iba v múzeu. Presnejšie, nebudeme už potrebovať jediný nástroj pre prácu s dátami - čo je prakticky všetko, na čo dnes počítače slúžia. Naopak, budeme používať množstvo rôznych prepojených zariadení a vynálezov, podobne ako dnes používame smartfóny a tablety, ktoré prevezmú funkcie dnešných osobných počítačov.

Technofóbovia

Nie každý bude nadšený z nového automatizovaného robotického sveta. Pravdepodobne sa vytvoria hnutia, ktoré sa budú brániť rozvoju robotiky, inteligentných domov a automatizovaného životného štýlu. Odporcovia nového vývoja v oblasti IT sa budú vyhýbať použitiu inteligentných systémov, zariadení a robotov, a nebudú mať žiadnu digitálnu identitu.


BRATISLAVA/TVNOVINY.SK,al

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.