Zaujímavosti

Čo spravili tukanovi, sa chápe ťažko. Ale čo sa chystajú, sa normálu vymyká úplne

TUKANweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Ako by sa mali potrestať ľudia, ktorí ubližujú nevinným zvieratám?

Pätica tínedžerov v Kostarike vzala palice a začala nimi mlátiť symbol vtáctva južnej Ameriky - Tukana. Operenca, ktorý útok prežil, previezli do záchranného centra. Následky sú však desivé.

Tukany patria medzi najkrajšie vtáky na svete. Vyznačujú sa obrovským zobákom, ktorý je pre ich život nenahraditeľný. Reguluje totiž teplo v tele. Zobák má podobný význam ako majú pre slony ich gigantické uši.


Tukan sa volá Greece a má 9 mesiacov. Po bitke zostal bez hornej časti zobáku. Vták sa pomaly zotavuje a napriek hendikepu vyzerá spokojne.

„Doniesli nám ho sem v hroznom stave. Silno krvácal, bol vážne zranený," povedal šéf zvieracích záchranárov Aleida Mendez.

„Jeho zranenie je natoľko vážne, že ho nemôžeme vrátiť späť do prírody. Keďže mu chýba časť zobáku, nedokáže sa sám nakŕmiť," vysvetluje veterinárka Carmen Soto.

Veterinári však majú plán, ako ho zachrániť. Chcú mu transplantovať umelý zobák s pomocou 3D tlačiarne.

„Najprv sa musí úplne zotaviť. Potom môžeme postupne nasadiť umelý zobák - teda protézu," povedal hovorca zvieracích záchranárov Hugo Alonso.

Kostarika už pripravuje zákon, ktorý by podobné týranie zvierat trestal. Tukan Greece má šancu, že už čoskoro dostane svoju pýchu spať.

SAN JOSÉ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.