Zaujímavosti

Zázrak vďaka okuliarom! Slepá Kathy uvidela po pôrode synčeka

kathy.jpg

Mladá žena sa narodila s vrodenou chybou, vďaka pokroku sa neuveriteľné stalo skutočnosťou.

Dva zázraky v jeden deň. Mladá nevidiaca Kanaďanka Kathy porodila synčeka a o pár minút neskôr vďaka modernej technike po prvý raz v živote uvidela. Prvé, na čo sa pozrela, bolo samozrejme jej dieťatko. Vraj to bola láska na prvý pohľad.

Pozrite sa na tie nožičky, aké sú drobné

Niet pochýb o tom, že tento moment si Kathy zapamätá navždy. Nielen preto, že po prvý raz v živote uvidela svoje dieťa, bolo to vôbec po prvý raz, čo zistila, aké to je, mať zrak.

Kathy sa narodila s vrodenou degeneráciou makuly a je takmer úplne nevidiaca.

„Vidím len obrysy hlavy a pliec, keď niekto stojí blízko vedľa mňa," ozrejmila diagnózu Kathy.

Keď si nasadí špeciálne okuliare známe ako e-sight, rozdiel je obrovský. Všetko sa jej zdá byť bližšie, rozoznáva dokonca rysy tváre.

Asi nikoho neprekvapí, že úplne najradšej sa pozerá na svojho syna. „Navždy si zapamätám jeho malé ústočká, ďasná a vyplazený jazyk," opísala pocity.

Kathy mala to šťastie, že si ju spoločnosť, ktorá vyrába špeciálne okuliare, vybrala, aby ich odskúšala. Jeden z vynálezcov vysvetľuje, ako prevratná novinka vlastne funguje.

Okuliare majú zabudované kamery - zábery z nich sa v reálnom čase vysielajú na vnútornej strane skiel, čiže veľmi blízko k oku.

Okuliare teda pomôžu najviac tým, ktorí vidia veľmi slabo. Nateraz sú však pre väčšinu ľudí veľmi drahé - stoja v prepočte asi 13-tisíc eur. Ako však hovorí mladá mamička Kathy, zrak je na nezaplatenie.KANADA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti