Zaujímavosti

Ako bude vyzerať koniec sveta? Odpoveď tentoraz ponúkli vedci

Apokalypsa - ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Podľa nich sú tri možné scenáre.

Možno sa aj vy občas zamyslíte nad tým, ako bude vyzerať koniec sveta a kedy sa ho dočkáme. Na tieto otázky vraj „pozná" odpoveď veľa samozvaných prorokov a spasiteľov. Ale čo vlastne hovoria na zánik sveta vedci?

Veľké mozgy z mníchovskej skupiny Kurzgesagt zverejnili video s tromi možnými scenármi, ktoré pravdepodobne nastanú. Na čo sa teda môžeme „tešiť"?

Veľké trhnutie

Prvým variantom je tzv. Veľké trhnutie (Big Rip) - táto teória počíta s tým, že sa zrýchli rozpínanie vesmíru a vnútorné pnutie medzi gravitáciou a rozpínaním nakoniec roztrhá existujúce galaxie a planéty na kusy.

Veľké zmrštenie

Opačným scenárom je Veľké zmrštenie (Big Crunch), pri ktorom by bola najväčšou silou vo vesmíre gravitácia. Tá by naopak zbrzdila rozpínanie vesmíru natoľko, že by sa vnútorná štruktúra kozmu začala rúcať a pohlcovať sama sebe.

Veľký mráz

Posledným scenárom je tzv. Veľký mráz (Big Freeze). Podľa tejto teórie by síce hmota zostala pohromade a nič by ju netrhalo na kusy a ani nestláčalo do seba, ale všetko by sa pomaly začalo rozkladať, rozpadať a z ľudstva a všetkého čo vytvorilo, by sa stala len smrtiaca radiácia, zatiaľ čo vesmír by sa ďalej nerušene rozťahoval.

Aj keď sú tieto scenáre desivé sami o sebe, ešte desivejšie podľa teoretických fyzikov je možno to, že jeden z tejto trojice procesov už niekde vo vesmíre začal. A žijeme len vďaka tomu, že k nám koniec všetkého ešte nedorazil, píše portál tn.cz citujúc businessinsider.com.

Video za deň videlo takmer milión ľudí.NEMECKO/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.