Zaujímavosti

Slováci majú prvú známku s hudbou na svete. Pustí vám Elán

valentin.jpg

Valentín sa blíži a Slovenská pošta aj tento rok vydáva špeciálnu poštovú známku.

Valentínske blahoželanie je špecifické v tom, že jeho súčasťou je prvýkrát obrázkový QR kód obsahujúci link na videoklip o láske.

Novou valentínskou známkou chceme osloviť mladšiu generáciu, ktorá preferuje virtuálny svet elektronických médií.

Ako to bude fungovať

Pieseň od skupiny Elán Čakám ťa láska si zaľúbenci môžu vypočuť prostredníctvom svojho telefónu veľmi jednoducho. Stačí, ak si stiahnu bezplatnú aplikáciu QR reader, oskenujú si známku a následne sa im spustí videoklip.

Po prvýkrát na Slovensku

Táto známka v sebe implikuje všetky doterajšie výdobytky QR kódových známok. Nielenže je v tvare srdca obrázkovým QR kódom, ale možno ju právom označiť za prvú hudobnú videoznámku na svete vydanú k sviatku Valentína.

QR kód totiž obsahuje link na obrazový záznam skupiny Elán z megakoncertu z Prahy v roku 2003 s videosekvenciou pesničky Čakám Ťa láska, z debutového albumu Ôsmy svetadiel.

Zdroj: Slovenská pošta

Klasická poštová známka sa tak môže stať interaktívnym prejavom lásky medzi zaľúbenými, ale je tiež určená pre všetkých, ktorí by si chceli netradičným spôsobom vyznať lásku.

VIDEO NÁJDETE TU

Kódy na známkach vo svete

QR kód na poštovej známke nie je vo svete novinkou. K Valentínovi vydal v roku 2011 dve poštové známky s QR kódmi a individuálnou perforáciou v tvare srdca Taiwan, s textovým odkazom Happy Valentine's Day a I Love You!.

Dizajn QR kódu sa stal inšpiratívnym aj pre iné štáty sveta, napr. pre Spojené štáty americké, ktoré v obrázkovom prevedení na spôsob QR kódu vydali niekoľko poštových známok, napr. s motívom hračky a v roku 2012 aj s diskografiou Millesa Davisa a Edith Piaf.

Z európskych krajín napríklad Nemecko, Chorvátsko, Island alebo Rusko v roku 2012 vydali známky s QR kódmi webových adries, ktoré odkazovali na predajný tovar či informácie o poštových službách alebo významné podujatie, napr. Olympijské hry.

V roku 2013 prišla na poštový trh austrálska pošta s generátorom QR kódov, umožňujúcim do personalizovanej známky vložiť vlastné video, avšak so škálou obmedzujúcich faktorov súvisiacich s dobou uloženia na serveri alebo dĺžkou trvania videa, informovala tvnoviny.sk hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová.

Toto je video, ktoré sa vám spustí

https://www.youtube.com/watch?v=QrrOecf7XOE


BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.