Zaujímavosti

Prečo sa nám toľko kazia zuby? Zistenie vedcov vás dostane

shutterstock_164011439.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Analýza ukázala, že pokiaľ sa ľudia živili ako lovci a zberači, mali zuby ako perličky.

Aj napriek pokrokom v medicíne sa nám chrup stále kazí. Vedci z univerzity v Dubline zistili, prečo je to tak. Analyzovali dolné čeľuste a zuby z 292 rôznych jedincov. Najstaršia vzorka mala 28-tisíc rokov, pochádzala z neskorého praveku. A aký bol výsledok? Analýza ukázala, že pokiaľ sa ľudia živili ako lovci a zberači, mali zuby ako perličky.

Ale keď sa z nich stávali farmári a chovatelia dobytka, začali si naši vedci stravu tepelne upravovať. A to bol ten spúšťač. Pretože naše čeľuste už nemuseli vyvinúť takú silu na rozžuvanie potravy. Kosti sa tak začali zmršťovať, zatiaľ čo zuby zostali rovnako veľké. Logicky tak začalo byť v čeľusti tesnejšie a medzi zubami tak zostávali zbytky jedla.

Aj keď odvtedy uplynuli tisícky rokov, vedci zrátali, že minimálne 20 percent dnešnej populácie trpí tým, že sú ich zuby príliš natlačené na seba. Podobný výskum už vlani ukázal, že zmäkkla celá naša kostra a že pozostatky moderných ľudí sú ľahšie a krehkejšie než u pravekých lovcov. Naše kosti zoslabli približne o tretinu.


BRATISLAVA/ tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti