Zaujímavosti

Chcete vedieť, kedy zomriete? Vedci vám to povedia z DNA

dna.jpg

Až naše vnútorné hodiny totiž prezradia skutočný vek. Vedci zistili, že jedným z kľúčov je DNA.

Chceli by ste vedieť, kedy zomriete? V našom tele sa vraj skrývajú hodiny, ktoré odpočítavajú náš čas na tomto svete. Vedci by ich boli schopní nájsť aj vo vás - konkrétne vo vašej DNA.

Ak si myslíte, že existuje len jedna odpoveď na otázku koľko máte rokov, mýlite sa. Až naše vnútorné hodiny totiž prezradia skutočný vek. Vedci zistili, že jedným z kľúčov je DNA. Teda to, ako rýchlo sa mení.

"Si zobrali veľkú skupinu ľudí. Zistili že keď tá naša DNA predčasne starne, to zvyšuje aj riziko predčasného úmrtia toho organizmu. Vedci, ktorí s tým prišli, to doporučujú ako jeden z faktorov, ktorým by sa dala predpovedať dĺžka života jedinca," hovorí Miroslav Chovanec z Ústavu experimentálnej onkológie SAV. 

Na to, ako rýchlo nám vnútorné hodiny odkrajujú z nášho času na zemi, vplýva množstvo faktorov. Jedným z nich je aj stres.

"Existujú publikácie, ktoré ukázali, že rodičia chronicky chorých detí, ktorí sú dlhodobo pod stresom, im tieto molekulárne hodiny idú rýchlejšie, majú potom oni sami vyššie riziko rôznych chorôb," potvrdzuje vedec Peter Celec. 

Ak však už teraz plánujete návštevu lekára, aby vám podľa DNA povedal, kedy sa odoberiete na druhý svet, ušetrite si cestu. Vedci sú zatiaľ iba na začiatku a vedia zhodnotiť dáta, len ak porovnávajú veľké množstvo vzoriek. U jednotlivcov to zatiaľ nefunguje. Napriek tomu však má tento objav už teraz význam.

"Keď budeme lepšie rozumieť ako tkanivá starnú, ktoré faktory na to vplývajú, potom môžeme tie faktory odstrániť, respektíve lepšie analyzovať účinok rôznych hormónov mladosti, ktoré by nám mohli to starnutie oddialiť," dodáva Celec. BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti