Zaujímavosti

Aplikácia, ktorá vraj ukáže, či vaše lietadlo spadne

Lietadlo United Airlines.
Lietadlo United Airlines. Zdroj: TASR/AP

Vyhodnotí údaje a povie, aká je pravdepodobnosť, že s lietadlom spadnete.

Bojíte sa lietať? Na svete je aplikácia pre smartfóny, ktorá dokáže odpovedať na to, či vaše lietadlo spadne. Princíp je jednoduchý. Priamo do aplikácie zadáte vstupné údaje. Odkiaľ letíte, kam, ako spoločnosťou a akým typom lietadla. Okamžite sa dozviete odpoveď.

Aplikáciu sme ukázali profesorovi Andrejovi Novákovi, odborníkovi na leteckú dopravu zo Žilinskej Univerzity. Ten sa len pousmial. „Letecká doprava je štatisticky najbezpečnejšia," tvrdí Novák. A aplikáciu otestoval naozaj svojsky s puncom odborníka. Úmyselne zadal nezmyselné údaje.

Medzikontinentálny let priradil k spoločnosti, ktorá cez oceán vôbec nelieta. Navyše vybral lietadlo, ktoré nie je schopné z Viedne do New Yorku doletieť. Aplikácia napriek tomu dala odpoveď, že letieť je bezpečné a pravdepodobnosť, že toto lietadlo spadne je raz za viac ako dvesto rokov.

To ukázalo, že aplikácia pracuje bez toho aby využívala reálne údaje. „Keby sme vedeli predpovedať, kedy lietadlo spadne, nikdy by nespadlo," uzavrel profesror Novák. Či si už budete čas na letisku krátiť znervózňovaním sa, či vaše lietadlo spadne, alebo si zahráte Človeče nehnevaj sa - to už je ale iba na vás.


ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti