Zaujímavosti

Obrovský nádor na krku ho takmer pripravil o život. Čo ho zachránilo?

nador1.jpg

Za záchranou prešiel pešky tri dni. Bola to jeho posledná nádej.

Sambany z vidieckej časti Madagaskaru je asi 60-ročný muž. Sám presne nevie, kedy sa narodil. Ako by však toho nebolo málo, v jeho dvadsiatich rokoch sa mu úplne zmenil život. Na jeho ľavom líci mu začala vyrastať obrovská "guľa". Postupom času si musel zvyknúť aj na nekomfortné držanie hlavy. Neobyčajný výrastok sa však zväčšoval tak, že už hlavu takmer neudržal. 

Vedel som, že zomriem, či už by to bolo na operačnom stole, alebo doma. Aspoň som to skúsil.

Kompetentní lekári neskôr potvrdili, že ide o nebezpečný nádor. Jeho veľkosť robila na telo taký tlak, že sa s ním nedokázalo vysporiadať ani samotné srdce. Pred Sambanym stálo životné rozhodnutie. Buď vyhľadá pomoc odborníkov, alebo umrie.

Neskôr sa dopočul o britskej charitatívnej organizácii Mercy Ships, ktorá prevádzkuje lode s kompletným nemocničným vybavením a posiela ich do krajín, kde potrebujú pomoc. Jedna z nich totižto priplávala aj do prístavu Toamasina na Madagaskare. Muž neváhal a so svojím vnukom sa vybrali na trojdňovú cestu pešky, aby u nich vyhľadali pomoc.

Lekári ho okamžite vzali k sebe. Britský anesteziológ, doktor Michael McBrien si ho vzal pod ochranné krídlo a po mnohých konzultáciách sa Sambany odvážil podstúpiť rozhodujúci chirurgický zákrok.

Operácia trvala neuveriteľných dvanásť hodín. Výsledok však stojí za to. "Sambany je pacient, ktorého si budem pamätať navždy," hovorí doktor McBrien. "Náš operačný a anestetický tím dosiahol niečo úplne neuveriteľné," dodáva. Aj samotný pacient tvrdí, že sa rozhodol správne: "Viem, že by som mohol zomrieť na chirurgii, ale už som sa s tým nádorom cítil mŕtvy. Som šťastný, veľmi šťastný!"


MADAGASKAR/Daily Mail, md

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti