Zaujímavosti

Končia sa fašiangy, začína sa pôst

Pochovávanie basy v obci Malinová - archívna snímka.
Zdroj: TASR

Popolcová streda je streda v siedmom týždni pred Veľkou nocou.

Tradičným pochovávaním basy alebo iných hudobných nástrojov sa dnes o polnoci skončí obdobie plesov, bálov a karnevalov - fašiangy. Popolcovou stredou (18.2.) sa pre rímskokatolíkov a veriacich iných cirkví začína obdobie štyridsaťdňového pôstu pred najväčšími kresťanskými sviatkami cirkevného roka - Veľkou nocou.

Pôstne obdobie trvá od Popolcovej stredy do Veľkonočnej nedele - 5. apríla

Tento rok trvali fašiangy relatívne krátko, napríklad v roku 2014 pripadla Popolcová streda na 5. marca, čo bolo o dva týždne neskôr. Na budúci rok 2016 však začiatok pôstneho obdobia - Popolcová streda bude už 10. februára, čiže ešte o týždeň skôr ako v tomto roku.

Popolcová streda

Popolcová streda je streda v siedmom týždni pred Veľkou nocou. Môže pripadnúť na niektorú stredu v období od 4. februára do 11. marca.

Termín Popolcovej stredy je pohyblivý rovnako ako Veľká noc, ktorá môže pripadnúť na obdobie od konca marca do konca apríla. Slávi sa v prvú jarnú nedeľu po splne Mesiaca. Kresťania si počas veľkonočných sviatkov pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.

V Rímskokatolíckej cirkvi je Popolcová streda prvým dňom 40-dňového pôstu. Je to deň pokánia a veriaci sa zdržiavajú mäsitých pokrmov. Počas svätých omší na Popolcovú stredu kňaz alebo diakon robí znak kríža popolom na čelá veriacich.


Obrad popola

Obrad sypania popola na hlavu v prvý pôstny deň sa praktizoval už od 8. storočia. Pôvodne to bol obrad vyhradený len pre veľkých a verejných hriešnikov, ktorí v tento deň začínali svoju cestu pokánia. Vstupovali do chrámu bosí, zaodetí vrecovinou a sypali si popol na hlavu.

Neskôr podobným spôsobom začínali svoje pokánie nielen verejní kajúcnici, ale aj ostatní veriaci a sypanie popola na hlavu sa stalo všeobecným symbolom pokánia. V 10. a 11. storočí bol už tento obrad udomácnený v mnohých oblastiach západnej Európy. Koncil v Benevente v roku 1091 ho zaviedol pre celú cirkev, pričom sypanie popola na hlavu sa nahradilo značením na čelo.

Pôstne obdobie trvá od Popolcovej stredy do Veľkonočnej nedele - 5. apríla.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.