Zaujímavosti

Slováci vymysleli revolučný spôsob bývania. Je ako zo sci-fi

Ekokapsula na bývanie.
Zdroj: Nice Architects

Dnes ho prezentujú vo svete.

Vyzerá to neuveriteľne, ale možno v budúcnosti budeme bývať v ekokapsule. Vymysleli ho Slováci a teraz ho prezentujú v USA.

Projekt vznikol v rámci súťaže Andes Sprouts Society a jeho autormi sú Soňa Pohlová a Tomáš Žáček. Ich „dielko" je ekologické z hľadika veľkosti, energií i prežitia. Dokážete v nej bývať aj prírodne extrémnych podmienkach. Zmestia sa doň dvaja ľudia, ale môžu tam „prežiť" aj šiesti.


Do ekokapsuly sa zmestí skladacia posteľ, rozkladací pracovný stôl, dve stoličky, sociálne zariadenie so sprchou, kuchynský kút a alternatívne kozub na varenie. Vnútorný dizajn sa však dá prispôsobiť podľa predstáv a potrieb užívateľa.


Hlavným prvkom je energetický systém. Po obvodovom plášti steká dažďová voda, ktorá sa zachytáva a čistí v tankoch v spodnej časti. Potom ju môžete použiť na osobnú hygienu, ale nie na varenie v kuchyni. Slúži aj na hygienu a nekonzumné použitie v kuchyni. Zásobníky, ktorých súčasťou je aj zber odpadu zo záchoda, sú zároveň akýmsi ťažisko príbytku a udržujú jeho stabilitu.

Informácie o ekokapsule sme čerpali z viacerých zdrojov, vrátane etrend.sk

USA/Boris Pršo, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.