Zaujímavosti

Počas testu solárnej elektrárne podpálili takmer 150 vtákov

Solárna elektráreň Crescent Dunnes
Solárna elektráreň Crescent Dunnes Zdroj: solarreserve.com

Predpokladá sa, že vtákov na miesto prilákala žiara koncentrovanej slnečnej energie.

Test slnečnej elektrárne v americkom štáte Nevada sa skončil zranením stoviek vtákov. Podľa majiteľov elektrárne by už mal byť problém vyriešený.

Počas testu 110 megawattovej elektrárne, ktorý sa konal 14. januára, biológovia objavili 130 vtákov, ktorí sa dostali do zóny koncentrovanej slnečnej energie a začali horieť. Informáciu potvrdil hovorca úradu životného prostredia v meste Reno.

Evenson predpokladá, že vtáky prilákala žiara koncentrovanej solárnej energie, ktorá sa vytvorila nad vežou elektrárne. Solárny projekt Crescent Dunes je v poslednej fáze výstavby a testovania. Elektrinu by mal začať dodávať už v marci.

Pracovníci spustili test 14. Januára o 9.00. Asi tretina zrkadiel však nebola nastavená správne. O 10.30 si biológovia začali všímať dym a paru spôsobenú vtákmi, ktoré sa dostali na miesta s koncentrovanou energiou. Kým sa test skončil, biológovia napočítali 130 dymových čiar. Hneď na druhý deň test pokračoval s dobre nastavenými zrkadlami, aby už nedochádzalo k zraneniu zvierat.

„Zaznamenali sme takmer 150 incidentov, pri ktorých došlo k zraneniam vtákov, v dôsledku čoho sme prestali elektráreň testovať dovtedy, kým to nebude pre vtáctvo bezpečné," povedal riaditeľ spoločnosti Kevin Smith. V rámci nápravy sa majitelia elektrárne rozhodli premiestniť desiatky zrkadiel v elektrárni, ale aj znížiť intenzitu slnečného prúdu.

Zdroj: solarreserve.com

TONOPAH/KCET.org, pt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti