Zaujímavosti

Každý šiesty človek na planéte si vlani kúpil nový telefón

Samsung
Zdroj: TASR

Najväčší vzostup predaja spomedzi kontinentov zaznamenala Latinská Amerika.

Každý šiesty človek na svete si vlani doprial nový mobilný telefón. Globálne sa v roku 2014 predalo viac než 1,2 miliardy prístrojov, čo predstavuje medziročný vzostup približne o 200 miliónov kusov, resp. takmer o 25 %. S odvolaním sa na štúdiu Spoločnosti pre výskum spotreby (GfK) o tom informoval denník Handelsblatt.

Najväčší vzostup predaja spomedzi kontinentov zaznamenala Latinská Amerika, z porovnania jednotlivých trhov vyšla víťazne Čína. Výrobcovia smartfónov vykázali obrat 381 miliárd USD (337,23 miliardy eur), čo predstavuje medziročný vzostup o 15 %.

GfK v tomto roku očakáva ďalší rast, i keď v menšej miere než v posledných rokoch. "Vychádzame z predpokladu, že trh smartfónov bude v roku 2015 rásť pomalšie, keďže v rozvinutých krajinách nastáva efekt nasýtenia trhu," povedal odborník GfK Arndt Polifke.

"Z tohto dôvodu očakávame, že v tomto roku sa vo svete predá len o 14 % smartfónov viac než vlani." Podľa jeho slov rast zaznamenajú najmä reformné krajiny, pretože mobilné telefóny je možné získať za nižšie ceny.
(1 EUR = 1,1298 USD)

MNÍCHOV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.