Zaujímavosti

Môžu za neveru hormóny? Vedci zistili zaujímavé fakty

19_hormony_monogamiaweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Celý experiment skúšali na hlodavcoch, ktorý sa správali zvláštne až v klietke.

Je človek monogamný tvor? Otázka, na ktorú doteraz nikto nenašiel jednoznačnú odpoveď, najnovšie trápi aj vedcov. Ich prvé zistenia vás možno prekvapia. Všetko nasvedčuje tomu, že za "neveru" môžu hormóny.

Vedci z Atlanty skúmali hlodavce, presnejšie ich vzťahy. Zistili, že kým žijú voľne v prírode, sú monogamné, čiže sú verné jednému partnerovi. Keď ich však zavreli do klietok a podávali im hormóny, ich správanie sa výrazne zmenilo. Hlodavce boli odrazu prelietavé.

"Zamerali sme sa na určité časti ich mozgu. Keď sme hormónmi blokovali niektoré receptory, z verných tvorov sa stali neverné," hovorí o experimente psychiater Larry Young.

Za neveru hlodavcov môže vazopresín, hormón, ktorý sa nám tvorí v tele. Keď je v norme, je to v poriadku. Pri výkyvoch hrozia nielen zdravotné problémy, ale podľa expertov aj túžba po nevere. Tie isté časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za vernosť, majú na starosti aj závislosti.

Znamená to, že ľudia, ktorí sú náchylní na závislosti, bývajú aj častejšie neverní. Vedci vedia nateraz aj to, že k nevere máme sklon viac večer a v noci, keď sa spomínaný hormón tvorí viac. Naopak s vekom jeho hladiny klesajú, čiže čím sme starší, tým sme vernejší. Výskum je stále iba v počiatočnej fáze. Teraz sa vedci pokúšajú dokázať, že to, čo platí pri hlodavcoch, sa vzťahuje aj na nás.


ATLANTA/Tv Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.