Zaujímavosti

V Rusku objavili ďalšie záhadné diery. Čo ich spôsobuje?

Obrovská diera na Sibíri
Obrovská diera na Sibíri Zdroj: The Siberian Times

Nachádzajú sa na polostrove Jamal.

V Rusku na Sibíri objavili štyri nové tajomné diery, čo vyvolalo obavy z globálneho otepľovania. Podľa vedcov to spôsobuje stúpajúca teplota, ktorá topí permafrost (trvalo zamrznutá pôda). Nejde o prvý takýto objav.

Výskumníci vedia momentálne o siedmych otvoroch, ale sú presvedčení o tom, že ich je viac. Zároveň upozorňujú, že tento naliehavý problém treba riešiť, lebo môže dôjsť ku katastrofe. Napríklad jeden z týchto kráterov sa nachádza len 6 kilometrov od veľkej výrobne plynu.

Zdroj: The Siberian Times

„Musíme odpovedať hneď na základné otázky: aké oblasti, a za akých podmienok sú najnebezpečnejšie?," hovorí profesor Bogoyavlensky. Zároveň dopĺňa, že tieto otázky sú dôležité pre bezpečnú prevádzku miest a pre lokality určené pre ťažbu ropy a zemného plynu."

Obyvatelia žijúci v blízkosti kráterov hovoria, že videli záblesky svetla. Toto viedlo vedcov k záveru, že je to výsledok nahromadeného plynu v permafroste, ktorý vybuchuje.

Predpokladá sa, že permafrost môže obsahovať o miliónkrát viac metánu ako bežný plyn. Celková sila výbuchu sa rovná asi 11-tim tonám TNT.

Záhadná diera objavená minulý rok


SIBÍR/tvnoviny.sk, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.