Zaujímavosti

Už čoskoro si budeme môcť nechať transplantovať celú hlavu

Ilustračná  snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com

Taliansky chirurg tvrdí, že sa mu podarilo vyriešiť hlavné problémy, vrátane otázky napojenia miechy a imunitnej reakcie organizmu.

Taliansky chirurg Sergio Canavero tvrdí, že o dva roky bude schopný uskutočniť transplantáciu ľudskej hlavy, o čom však iní vedci pochybujú. Informovala o tom dnes britská televízia ITV News.

Canavero prvýkrát prišiel s myšlienkou transplantácie ľudskej hlavy na iné telo v roku 2013. Viacerí vedci už vtedy poukazovali na vážne etické a praktické otázky spojené s takýmto operačným zákrokom.

Taliansky chirurg tvrdí, že sa mu podarilo vyriešiť hlavné problémy, vrátane otázky napojenia miechy a imunitnej reakcie organizmu.

Taliansky chirurg teraz tvrdí, že sa mu v princípe podarilo vyriešiť hlavné problémy, ktoré by mohli prekaziť jeho plánovaný pokus, vrátane otázky napojenia miechy a imunitnej reakcie organizmu. Súčasťou tejto metódy má byť ochladzovanie hlavy príjemcu i tela darcu, čo by malo umožniť dlhšie prežitie buniek bez prísunu kyslíka.

Postup by sa v budúcnosti údajne mohol používať u pacientov s degenerovanými svalmi a nervami alebo ľudí trpiacich pokročilým štádiom rakoviny. Po transplantácií by mali príjemcu až štyri týždne udržovať v kóme, čo by malo zamedziť neželaným pohybom. Po uplynutí tejto doby by sa mal s pomocou fyzioterapie do roka začať chodiť, cítiť svoju tvár a hovoriť pôvodným hlasom.

Kritici však označujú Canaverove vízie za bizarné a vyjadrujú pochybnosti nad možnosťou ich uskutočnenia. „Neverím, že to bude fungovať. S takouto procedúrou je spojených príliš veľa problémov," vyhlásil Harry Goldsmith, profesor neurochirurgie z University of California.

V roku 1970 vedci transplantovali hlavu jednej opice na telo inej. Po deviatich dňoch imunitný systém hlavu odmietol a opica zomrela. Niektorí vedci už vtedy poukazovali na utrpenie bezmocného zvieraťa a tvrdili, že operáciu tohto druhu už nemožno nikdy opakovať.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.