Zaujímavosti

Valentina (14) prosí, aby ju navždy uspali

Valentina Maureira.
Zdroj: YouTube

Na internete sa objavilo video, na ktorom z nemocničného lôžka prosí čilskú prezidentku, aby jej umožnila eutanáziu.

Čilská vláda zamietla vo štvrtok žiadosť chorej 14-ročnej dievčiny, aby ju "navždy uspali". Valentina Maureirová, trpiaca na cystickú fibrózu, zverejnila na internetovej stránke YouTube video, na ktorom z nemocničného lôžka prosí prezidentku Michelle Bacheletovú, aby jej umožnila eutanáziu. Video sa rýchlo rozšírilo v sociálnych médiách, informovala tlačová agentúra AP.

https://www.youtube.com/watch?v=2bo7HWl7VPo


"Naliehavo žiadam o rozhovor s prezidentkou, pretože som vyčerpaná zo života s touto chorobou," povedala tínedžerka, ktorej starší brat zomrel vo veku šesť rokov na rovnakú chorobu. "Chcem jej súhlas, aby som mohla dostať injekciu, ktorá ma navždy uspí," uviedlo dievča na videu.

Hovorca prezidentky Álvaro Elizalde vo štvrtok oznámil, že hoci "sa nedá nepodľahnúť emóciám pri žiadosti dievčiny, splniť jej želanie nie je možné," lebo to nedovoľujú čilské zákony. Hovorca dodal, že ministerstvo zdravotníctva je v kontakte s rodinou Maureirovej a poskytujú jej psychologickú pomoc, ako aj liečbu.

Keď tínedžerku prijali 30. januára do nemocnice Katolíckej univerzity v hlavnom meste Santiago, trpela ochorením dýchacích ciest a podvýživou. Informoval o tom lekár Andrés Castillo, ktorý dohliada na jej liečbu.

Castillo vo vyhlásení, vydanom nemocnicou, uviedol, že stav dievčaťa sa zlepšil a preložili ho z pediatrického oddelenia pre pacientov v kritickom stave na iné oddelenie.
"Teraz jej liečbu zameriavame na výživu a poskytujeme pomoc rodine," dodal lekár.

SANTIAGO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.