Zaujímavosti

Pravda o pamäti zvierat. Tušili ste, čo si váš pes pamätá a čo už nie?

320839_10201139921162457_1246670236_n.jpg

Vedci zo Štokholmskej univerzity analyzovali 25 rôznych druhov zvierat.

Svojho psa dokážete naučiť povely, poslúcha na meno, vie, kde má hľadať jedlo a kopec iných vecí. Jeho pamäť však nie je ani zďaleka taká dobrá, ako ste si možno mysleli. Vedci zo Štokholmskej univerzity analyzovali 25 rôznych druhov zvierat. Dlhodobo si pamätajú iba základné informácie.

Zistili, že priemerná krátkodobá pamäť je iba 27 sekúnd, pričom najdlhšie si pamätajú psy a to minútu a najkratšie včely, iba tri sekundy. „Je trochu prekvapivé, že opice majú horšiu pamäť ako potkany," povedal Johan Lind, vedúci autor štúdie pre Huffington Post.

Správanie zvierat skúmali pri testoch na krátkodobú pamäť. Ukázali im napríklad červenú bodku, potom k nej dali čierny štvorec a zviera malo rozoznať pôvodný podnet. Keď rozoznalo, dostalo odmenu. „Dáta nám ukazujú, že zvieratá nemajú dlhodobú pamäť na náhodné udalosti," povedal ďalej Lind pre magazín National Geographic.

Je to takzvaná epizodická pamäť a ľudia ju využívajú denne. Pamätáme si veci a udalosti aj dva dni. Človek je však jediná bytosť, ktorá disponuje otvoreným pamäťovým systémom a dlhodobo si pamätáme akékoľvek informácie.

Z celého Lindovho výskumu vyplýva, že váš domáci miláčik si vôbec nemusí pamätať ľudí z okolia, v tom prípade sa riadi čuchom, a čo je najzaujímavejšie, ani rannú prechádzku.

ŠTOKHOLM/sme.sk,al

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.