Zaujímavosti

Vynašli elektronickú lízanku. Maškrtiť budeme bez výčitiek

Elektronická lízanka
Elektronická lízanka Zdroj: TV Markíza,

Môže teda pomôcť nielen tým, ktorí majú nekontrolovateľné chute, ale aj pacientom s rôznymi diagnózami.

Maškrtiť sa dá aj bez výčitiek. Britskí vynálezcovia našli spôsob, ako uspokojiť chuť na sladké či slané a pritom nepribrať ani gram. Má to však aj nejaký ten háčik. Ich vynález nevyzerá vôbec chutne.

Namiesto čokolády si dáte do úst kovové čudo pripojené k počítaču, ktorému dali vynálezcovia aspoň chutný názov - elektronická lízanka. Oči vidia, že to čokoláda nie je. Mozog sa ale ochotne nechá oklamať.

„Nášmu telu stačí chuť a čuch, aby vyvolali želanú emóciu. Takže stačí správny vnem a efekt je zaručený," povedala študentka londýnskej univerzity Emma Čang. O všetko sa postará elektrický prúd, ktorý pri rôznej frekvencii a intenzite navodzuje na jazyku pocity podobné chutiam. Lízatko vonia aj chutí podľa želania.

Ak máte chuť maškrtiť, je sladké. Ak by ste si radšej dali čipsy či hranolky, je zas slané. Môže teda pomôcť nielen tým, ktorí majú nekontrolovateľné chute, ale napríklad aj pacientom s niektorými diagnózami. „Ak vieme niekomu navodiť sladkú chuť bez toho, aby jedol cukor, je to ideálne riešenie pre cukrovkárov, ktorí musia v súčasnosti používať umelé sladidlá," dodáva študentka.

Vynálezcovia vedia, že kým bude ich zázrak vyzerať takto, veľa ľudí naň nenalákajú. Preto teraz pracujú na tom, aby ho pretvorili do podoby lyžičky. Človek ňou potom bude môcť napríklad jesť obyčajný biely jogurt, ktorý bude chutiť ako sladký dezert. Teória znie dobre. To či vynález naozaj funguje, overia maškrtní dobrovoľníci už o niekoľko týždňov.


LONDÝN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.