Zaujímavosti

Zlatokop si poriadne prilepšil. Našiel takmer trojkilový nugget

Austrálčan našiel takmer trojkilový zlatý nugget.jpg

Keď detektor narazil na prítomnosť kovu, myslel si že narazil na roztavenú meď. Nugget má hodnotu 96-tisíc eur.

Austrálčan našiel pomocou detektoru hrudu zlata vážiacu takmer tri kilogramy, ktorej hodnota sa odhaduje v prepočte na vyše 96.000 eur, informoval dnes austrálsky denník The Age.

Zlatokop Mick Brown pred niekoľkými týždňami prehľadával pomocou detektoru kovov lokalitu v meste Wedderburn v štáte Victoria, ležiacom na juhu Austrálie, keď narazil na 2,7 kilogramový nugget rýdzeho zlata, uviedla agentúra DPA.

Šťastný nálezca pomenoval svoj zlatý poklad "Fair Dinkum" (Poctivo rýdzi), pričom hodnota nálezu sa odhaduje na 135.000 austrálskych dolárov (vyše 96.000 eur). Brown v rozhovore pre The Age uviedol, že spočiatku, keď detektor zareagoval na prítomnosť kovu, si myslel, že narazil na „veľký kus roztavenej medi". Niekoľko centimetrov pod povrchom zeme však zbadal časť zlatej hrudy.

„Pomyslel som si: Podržte ma ... To je ... je to prekliate zlato," povedal pre The Age Brown, ktorý vyjadril vieru, že hrudu predá súkromnému zberateľovi a zo získanej sumy potom splatí svoje dlhy a zvyšok venuje na živobytie svojej rodiny. Austrálske mesto Wedderburn leží oblasti v štátu Victoria zvanej zlatý trojuholník, ktorá sa v polovici 19. storočia stala centrom zlatej horúčky.

Okolie Wedderburnu je obľúbenou destináciou amatérskych zlatokopov, pričom niekoľkým z nich sa už podarilo nájsť veľké kusy zlata. V roku 1981 objavil istý muž v oblasti zlato vážiace osem kilogramov.

https://www.youtube.com/watch?v=QxfB0D9k9uA


SYDNEY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.