Zaujímavosti

V ktorom veku vám hrozí infarkt? Urobte si tento TEST

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock.com

Test však má svojich kritikov, ktorí mu veľmi neveria.

Úrad dohliadajúci na zdravotnú starostlivosť vo Veľkej Británii zverejnil oficiálny test, ktorý si môžu jej občania, ale aj ľudia z iných krajín spraviť aj na internete. Vďaka nemu zistíte, aké veľké je riziko, že dostanete infarkt či mozgovú mŕtvicu a v ktorom roku. Taktiež porovnáva váš biologický vek s vekom vášho srdca. To môže byť vzhľadom na to, ako sa o seba staráte aj staršie.

Takto chce úrad postrašiť ľudí a vyvolať v nich zlé svedomie, aby sa o svoje zdravie viac starali. Vo Veľkej Británii totiž patria ochorenia srdca medzi najčastejších zabijakov jej obyvateľov. Srdcovocievne ochorenia sú však na prvom mieste aj u nás.

Lenže niektorí kritici tvrdia, že tento "tupý test" je len nástrojom, ako ľudí vyplašiť a prinútiť ich jesť viac liekov. V teste musíte zadať základné fakty ako je vaša výška, váha, to či fajčíte, či ste už mali problémy so srdcom, aký máte tlak, hladinu cholesterolu. Ale mnohí sa zhodujú, že to nie sú postačujúce fakty na to, aby test správne vyhodnotil, aké je u vás vysoké riziko infarktu.

Preto sa chystajú požiadať praktických lekárov, aby vytvorili novú kalkulačku v snahe povzbudiť pacientov, aby podnikli kroky na zlepšenie svojho zdravia, ako napríklad v chudnutí či fajčení.

Tvorcovia testu si ho ale bránia. Vraj je najpresnejší, treba len poskytnúť údaje hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Výsledok vám ukáže, koľko rokov má vaše srdce, predpovie vám, v ktorom veku môžete dostať infarkt či mŕtvicu a tiež, aké je percentuálne riziko, že vás toto postihlo v najbližších desiatich rokoch.

Napríklad, 41-ročná žena s nezdravým životným štýlom, so zdravotnými problémami ako je cukrovka a rodinnou anamnézou so srdcovými ochoreniami, môže podľa testu dostať mŕtvicu alebo infarkt vo veku okolo 51 rokov. Ďalšia žena v rovnakom veku, ale so zdravým životným štýlom a dobrou rodinnou anamnézou by mohla dostať infarkt až v 83-rokoch.

Päťdesiatročný muž - fajčiar so zdravotnými problémami a srdcovými ochoreniami v rodinnej anamnéze dostane infarkt alebo mŕtvicu v 56-tich rokoch. Rovnako starý zdravo žijúci muž zase v 79-tich rokoch.

Kalkulačka má ale jednu nevýhodu. Test si môžu urobiť len ľudia nad 30 rokov. "Pochopenie skutočného stavu vášho srdca môže byť budíkom pre ľudí, ktorí by mohli byť v ohrození. Môže to byť také postrčenie na to, aby prijali opatrenia a zmeny životného štýlu na zlepšenie ich zdravia," hovorí kardiológ John Deanfield, ktorý sa na tvorbe testu tiež podieľal. 

TEST si môžete urobiť TU!


VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.