Zaujímavosti

Zázračná ceruzka! Odhalí aj tie najzákernejšie choroby

ceruzka.png

Použiť ju môžete prakticky kedykoľvek a kdekoľvek.

Už sme tu mali mnoho liečivých metód, ktoré vám diagnostikovali rakovinu, či rôzne testy proti infarktu. Teraz však jeden 4-členný tím zo San Diega prezentoval prevratnú novinku - špeciálnu ceruzku. Tá vám diagnostikuje diabetes či rôzne iné ochorenia.

Týka sa to aj lekárov, pacientov či vojakov na bojisku.

Senzory sa majú nanášať priamo na smartfóny alebo na steny budov ku kontrole znečisťujúcich látok z ovzdušia. To umožní lacné monitorovanie zdravotného stavu. Ide o to, že každý bude schopný takmer kdekoľvek inštalovať senzory a riadiť sa ich meraniami. Týka sa to aj lekárov, pacientov či vojakov na bojisku.

Ceruzku vyvinul tím Josepha Wanga z Jacobs School of Engineering pri University of California v San Diegu. Podarilo sa vyvinúť bioatramenty, ktoré reagujú s viacerými chemikáliami, vrátane cukru a glukózy. Vo forme senzorov sa dajú použiť ako náplň do guľôčkového pera. Tie vám účinne zmerajú glukózu v pokožke.

Jednou z prvých aplikácií bolo uľahčiť testovanie obsahu glukózy diabetikom. Nedávno pre tento účel vyvinuli senzory glukózy vo forme dočasných tetovaní. Teraz k tomu pridali perá s atramentom, ktorý na ne reaguje.

Keď na elektródu kvapli vzorku krvi, enzýmový atrament s ňou reagoval a elektróda zaznamenala meranie. Vedci potom materiál vyčistili a znovu naň nakreslili senzor, aby meranie zopakovali, keď sa testovaná osoba najedla.


SAN DIEGIO/eng-tips.net,md

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.