Zaujímavosti

Revolučný vynález! Z tohto úľa si med načapuje každý

17_ULEweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Stačí otočiť kohútik. Už oň majú záujem milióny ľudí.

Austrálska rodina vyrobila úľ, ktorý si stačí postaviť na vhodné miesto a potom si z neho med jednoducho načapujete. Vyzerá to naozaj lákavo. Med tečie z úľa priemo do pohára. Netreba ho otvárať, ani zbytočne rušiť včely a riskovať uštipnutie.

Tajomstvo všetkého je ukryté v stavbe úľa.

Úle si tlačil na 3D tlačiarni

Mladý včelár zdedil remeslo po otcovi. Nevoňalo mu však, že okolo včiel je veľa práce a stáčanie medu nie je zrovna ľahké. Jednotlivé časti úľa si preto začal tlačiť na 3D tlačiarni a potom sledoval včely, aby lepšie pochopil, ako med vzniká. Keď sa mu do úľa podarilo dať vstavaný medomet, mal vyhraté. Tajomstvo je skátka ukryté v stavbe úľa.

Stuart Anderson, jeden z autorov vynálezu

"Vedel som, že musí existovať jednoduchší spôsob," víťazoslavne hovorí vynálezca Cedar Anderson,"keď otočíte kohútik, šesťuholníkové bunky ako je táto, sa akoby odšťavia," dodáva.

Ako každý moderný vynález, aj tento má nejaký ten háčik. Úľ síce môžete mať v záhrade aj keď o včelách nič neviete, bez profesionálnej pomoci to ale aj tak nepôjde. Včelár musí tak či tak občas skontrolovať roj aj úľ, či je všetko v poriadku. Šikovný otec so synom už začali s výrobou vo veľkom, napokon nič im v tom nebráni. Hneď ako predstavili prototyp, nadšení včelári z celého sveta im posielali peniaze, aby ich motivovali. Vynálezcovia neverili vlastným očiam, keď mali odrazu na účte milión dolárov.


SYDNEY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti