Zaujímavosti

Krajina snov a fantázie. Vyrazte do Turecka na tú najlepšiu dovolenku

titulka Titanic_deluxe_belek.jpg

Turecko patrí medzi krajiny s najlepšie vybudovanými hotelovými rezortmi a s najlepšími službami All Inclusive na celom svete.

V Turecku sa turistom otvárajú dvere do sveta snov a rozprávok, ktoré v detstve vytvárala naša fantázia. Časy veľkých sultánov, háremov, pompéznych palácov ako aj orientálnych bazárov sú obvykle prvá vec, ktorú človek spája s Tureckom.

Teraz spolu so zlavy.markiza.sk môžete vyhrať osemdňový letecký pobyt na Severný Cyprus do oblasti Kyrenia, ktorý patrí Turecku. O tejto krajine sme sa rozprávali s Antóniou Lajčákovou z EKO-TRAVEL.

Turecko je jedna z obľúbených destinácií pre Slovákov, prečo by ste ho odporučili vy?

Je to nesmierne úžasná krajina, ktorá má turistom čo ponúknuť. Tvoria ju nádherné pobrežia a pláže, ale aj nekonečná step, úrodné nížiny, čajové plantáže, k tomu impozantné hory, či neuveriteľné sopečné útvary, ale aj rieky a jazerá, s neodmysliteľnými divokými vodopádmi. Toto a ešte oveľa viac môžu turisti nájsť práve tu - v Turecku.


Táto krajina je skutočným rajom na zemi pre milovníkov antických kultúrnych pamiatok. Je však aj nepopísanou kronikou, ktorá ešte aj dnes tvorí akýsi obraz vplyvov silných kultúr, ktoré tvorili dejiny ľudstva a svojimi rozhodnutiami i činmi vplývali na celý svet. Nezabudnuteľné ruiny Homérovej Tróje - kus klasického staroveku, k tomu orientálne trhy, či belostné kaskády travertínových terás v Pamukkale, ale i panensky tajuplná, lávou vytvorená, Kappadokia. Impozantná svetová metropola Istanbul, ako i jeden zo siedmich divov sveta - Efez, ktorý je dnes považovaný za jedno z najvýznamnejších ranokresťanských centier, nachádzajúci sa na slávnej Hodvábnej ceste. Je to len malá časť všetkého, čo turisti nájdu v tejto úchvatnej a nesmierne historicky bohatej krajine, veľmi podobnej tej z Rozprávok tisíc a jednej noci.

Turecko patrí medzi krajiny s najlepšie vybudovanými hotelovými rezortmi a s najlepšími službami All Inclusive na celom svete. Pomer ceny - služby a kvalita sú zodpovedajúce a i preto má Turecko každý rok viac a viac turistov.


Nemusia sa ľudia obávať, keď idú do tejto krajiny?

Turecko je presne tak bezpečnou krajinou pre turistov ako každá iná európska destinácia.

Ročne navštívi Turecko viac ako 30 miliónov turistov a tento počet neustále stúpa. Preto si dovolím tvrdiť, že oprávnene patrí už niekoľko rokov medzi TOP turistické destinácie a keby sa tam turisti necítili bezpečne asi by nemalo tak stúpajúcu tendenciu návštevnosti.


Čo všetko potrebujú na jej navštívenie? Víza, očkovania a pod.

Vízová povinnosť do Turecka bola zrušená. Na čo si je treba dať pozor, aby mali klienti platný cestovný pas ešte 5 mesiacov po vstupe do krajiny. Očkovania nie sú povinné ani nutné.

Jediné, čo človek potrebuje je dobrú náladu a chuť prežiť dobrú dovolenku.


Na čo sa môžu ľudia vo vami vybraných rezortoch tešiť?

Teplo a prívetivosť obyvateľov Turecka čaká na každého, kto navštívi túto krajinu. Turisti sa môžu tešiť na krajinu vítajúcu svojich hostí s otvorenou náručou, kde je na pohostinnosť kladený vždy veľký dôraz.

V krásnych a moderne vybudovaných rezortoch si každý klient príde na svoje. Tí, ktorí radi cestujú za oddychom určite ocenia perfektne služby SPA centier, kvalitne pripravené pláže priam volajúce na oddych a načerpanie nových síl. Turecko má neskutočne kvalitné služby i pre aktívnych turistov či už priamo na pláži ako sú rôzne adrenalínové športy, potápanie či luxusné golfové ihriská - veď nie nadarmo sa hovorí, že Belek je modernou Mekkou pre golfistov. Na svoje si prídu i praví gurmáni. Vo svete je už známe, že tureckému All Inclusive sa nevyrovná asi žiadna iná destinácia. A keď k tomu pridáme a la carte reštaurácie, ktorých každý dobrý rezort má v Turecku niekoľko, tak tu môžete naozaj nájsť tak rozmanitú a naozaj kvalitnú kuchyňu, ktorou sa môže popýšiť hádam len Turecko.


Ktorý z fakultatívnych zájazdov by ste rozhodne odporúčali?

Tu tiež musím povedať, že každý si určite nájde to svoje. Medzi najobľúbenejšie samozrejme patrí z UNESCO pamiatok Pamukkale a z prírodných krás Kapadócia.

Pre tých, ktorí chcú zažiť trochu adrenalínu, je určite zaujímavý rafting alebo jazda na safari džípoch.Tým, ktorí uprednostňujú pohodu by som odporučila Manavgat plavbu loďou alebo plavbu na pirátskej lodi.


Pre rodiny s deťmi by som určite odporučila návštevu jedného z najväčších akvárií na svete. A pre tých, ktorí by radi aj niečo videli, aj niečo kúpili, určite odporúčam výlet do Antalye, kde si budú môcť prezrieť staré mesto, nádherný vodopád Karuzkaldiran, a zároveň budú môcť zažiť pravé turecké nákupy.


BRATISLAVA/A. Leitmannová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti