Zaujímavosti

Útulky sú plné čiernych mačiek. Nikto ich nechce

Čierna mačka v záhone - ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Etnologička tvrdí, že povery o čiernych mačkách nemajú racionálny základ.

Najmenej adopcií a najviac eutanázií. Smutné štatistiky zo života čiernych mačiek - ktorých sa mnohí boja. Nosia vraj nešťastie. Zaujímal nás pôvod tohto mačacieho rasizmu.

Komplikovaný vývoj našich predkov ich často nútil k nelogickým činom. A tak v ranom stredoveku spolu s potenciálnymi bosorkami upaľovali aj ich mačky. Väčšinou čierne.

„Vtedy naozaj vznikla myšlienka, že mačka je stelesnením Satana. Vo všeobecnosti čierna farba je farba tmy, noci, čiernej mágie, satanizmu," vysvetlila historička a etnologička Katarína Nádaska.

Bosorky už neupaľujeme, no mnohí sa ešte aj dnes prežehnajú, keď im cestu skríži čierna micka. Podľa Nádaskej sú to len povery bez racionálneho základu.

Zdroj: bbc.co.uk

Napriek tomu, ťažké bremeno si so sebou čierne kožúšky nesú doteraz - z útulku si ich adoptovať nikto nechce. „Veľa ľudí, ktorí si k nám prídu adoptovať mačičku tak v prvom rade nechcú čiernu," riaditeľka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Naopak, povery z Britských ostrovov sú iné ako tie naše. Tam ľudia naopak veria, že čierne mačky prinášajú šťastie.

A tak v konečnom dôsledku by sme si mohli priznať - že akokoľvek sfarbená mačka na náš osud nemá absolútne žiadny vplyv.BRATISLAVA/Henrieta Hajtová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.