Zaujímavosti

Revolúcia v genetike! Nie všetky gény sa vraj presúvajú dedične

DNA
DNA Zdroj: Shutterstock.com

Štúdia z University of Cambridge tvrdí, že sa v našom organizme nachádzajú aj gény zo zeleniny, či starovekých zvierat.

V ľudskom organizme sa nachádzajú gény, ktoré nepochádzajú od našich predchodcov. Tvrdia to vedci. Ide vraj o „cudzie" gény z mikroorganizmov, ktoré žili v starovekých časoch. Štúdia prvýkrát tvrdí, že sa gény nemusia presúvať len dedične, ale aj medzi organizmami žijúcimi v rovnakom čase.

„Horizontálny transfer génov pomohol evolúcií mnohých, respektíve všetkých organizmov a keďže tento proces neustále prebieha, mali by sme sa znovu pozrieť na evolúciu," povedal jeden z hlavných autorov štúdie Alastair Crisp z University of Cambridge.

Podobný proces sa deje u jednobunkových mikroorganizmov a zdá sa, že je veľmi dôležitý pre vývoj. Vysvetľuje aj to, prečo si baktérie dokážu rýchlo vytvoriť napríklad rezistenciu od antibiotík.

Výskumníci študovali gény dvanástich druhov octomilky, štyroch druhov chrobákov a desiatich druhov primátov, vrátane ľudských. Prepočítavali, ako veľmi sú ich gény podobné iným skupinám živočíchom, ktorých gény by sa vôbec podobať nemali.

Zistili, že napríklad gén ABO, ktorý určuje našu krvnú skupinu, sa do nášho organizmu dostal zo zeleniny cez horizontálny transfer. Väčšina iných génov sa spája s enzýmami, ktoré sa vytvárajú v metabolizme.

V ľudských génoch potvrdili až 17 génov, ktoré sa k nám dostali cez horizontálny transfer. Navyše identifikovali 128 génov, ktoré predtým nikto neobjavil.

CAMBRIDGE/DAILYMAIL.co.uk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.