Zaujímavosti

Na Kube otvorili prvé wi-fi centrum v krajine

Prvá wi-fi zóna v Havane
Prvá wi-fi zóna v Havane Zdroj: YouTube

Centrum prevádzkujú s vládou schválenou prípojkou, za ktorú platia približne 852 eur mesačne.

Kubánsky štátny telekomunikačný úrad udelil umelcovi Kcho povolenie prevádzkovať v jeho kultúrnom stredisku v metropole Havana prvé verejné internetové centrum v krajine. Informovala o tom dnes BBC.

Sochár Kcho (vlastným menom Alexis Leyva Machado), ktorý má dobré vzťahy s kubánskou vládou, prevádzkuje centrum s vlastnou, vládou schválenou internetovou prípojkou, za ktorú platí približne 900 dolárov (852 eur) mesačne.

Odhaduje sa, že akýkoľvek prístup k internetu má len približne päť až 25 percent Kubáncov. Dôvodom je aj to, že prístup k internetu je nesmierne drahý. Napríklad hodina pripojenia v internetovej kaviarni môže stáť až 4,50 dolára (4,26 eura), čo zodpovedá týždennej mzde priemerného Kubánca.

Kcho pre agentúru AP uviedol, že sa vo svojom centre rozhodol ponúkať internetové služby zdarma preto, aby pomohol Kubáncom spoznávať internet. Kcho je pravdepodobne jediným umelcom na Kube, ktorému vláda dovolí prevádzkovať centrum s verejným prístupom na internet prostredníctvom wi-fi siete. Práve na jeho výstave sa bývalý kubánsky prezident Fidel Castro doposiaľ naposledy objavil na verejnosti.

Mnoho analytikov na Kube chápe zriadenie verejného internetového centra ako malý, ale potenciálne významný krok vpred. Je totiž zrejmé, že k niečomu takému by nemohlo dôjsť bez tichého súhlasu vlády, ktorá podľa BBC pravdepodobne využíva umelcovu iniciatívu, aby zistila, či by nebolo možné ďalšie rozšírenie internetu na Kube.

Aj keď vo všeobecnosti možno tento krok vnímať ako príklad väčšej tolerancie úradov k slobodnému prístupu na internet, ďalším krokom by malo byť zníženie ceny pripojenia a zvýšenie jeho dostupnosti pre domácnosti.

Kubánska vláda už avizovala svoju snahu zmodernizovať takmer zastaranú alebo v niektorých prípadoch aj neexistujúcu telekomunikačnú infraštruktúru v krajine. Napriek tomu, že vďaka položeniu podmorského kábla medzi Venezuelou a Kubou v januári 2013 sa možnosti pripojenia na internet na Kube výrazne zvýšili, má táto ostrovná krajina druhé najhoršie pokrytie internetom na svete.


HAVANA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.