Zaujímavosti

Vedci ukazujú, ako sa majú muži správne holiť

holenie.jpg

Taktiež konečne objasňujú, či je správne sa holiť v smere alebo protismere rastu chĺpkov.

Pánske holenie sa nemusí vyučovať. Mladíci sa ho naučia od svojich otcov alebo starších bratov. Ale to neznamená, že neodkukajú aj chyby, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Teraz však vedec odhaľuje, čo všetko je za holením, ako sa správajú mužské chlpy, prečo je umytie pokožky také dôležité a prečo nikdy neukladajte holiaci strojček na umývadlo. Taktiež konečne objasní, či je správne sa holiť v smere alebo protismere rastu chĺpkov.

Doktorka Kristina Vanoosthuyze pracuje pre celosvetovo známu spoločnosť vyrábajúcu jednorázové holiace strojčeky, žiletky či kozmetiku na holenie alebo starostlivosť o pokožku po holení. Výskumné stredisko, v ktorom pracuje, navštevovalo každé ráno 80 dobrovoľníkov, ktorých pri holení snímali zväčšovacie šošovky, vysokorýchlostné kamery pri špeciálnom osvetlení.

Na zázname je vidieť, ako sa holiaci strojček správa k chĺpku. Prvá žiletka ho ho ťahá dole, druhá ho skráti, tretia sa správa podobne ako prvá a tak to pokračuje. Záznam tiež odhalil rozdiel medzi suchou a hydratovanou mužskou pleťou. 


"Pred samotným oholením by ste si mali umyť tvár alebo sa osprchovať. Suché chĺpky sú ako medené drôty. Keď ich hydratujete, napučia, zmäkknú a ľahšie ich oholíte.Dôležitá je pri holení pena práve preto, aby sa znížilo trenie medzi žiletkou a kožou, zlepší sa sklz strojčeka," hovorí doktorka Vanoosthuyze.

Elektrónový mikroskop tiež ukázal, že iné sú chĺpky a ich vačky na tvári a iné na krku. Na tvári pripomínajú tvar vajíčka, na brade sú zase v spodnej časti širšie ako na tej vrchnej. Takže holenie na tvári je jednoduchšie ako na krku a brade. Lekárka radí holiť sa v smere rastu chĺpkov.

"Je ťažké odpovedať jednoznačne, pretože komfortné holenie závisí od mnohých ďalších faktorov," dodáva odborníčka. Fúzy človeka majú totiž tendenciu rásť v rôznych smeroch. "Väčšina mužov to preto robí tak, že začne s holením v smere rastu chĺpkov a potom pokračuje v protismere. Tak sa oholia najhladšie. Najdôležitejšie je ale používať jemné ťahy a nie príliš tlačiť na holiaci strojček," vysvetlila lekárka.

V žiadnom prípade si neukladajte strojček na umývadlo. Ostrie sa môže narušiť a to sa odrazí na kvalite holenia. "Na konci holenia len opláchnite strojček vodou a vytraste prebytočnú vodu pred uložením. Nezabudnite na dobrý hydratačný krém, ktorý pokožku zjemní," dodala odborníčka.

USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti