Zaujímavosti

Staňte sa kapitánom plachetnice a preplavte sa svetom

20140908_376.JPG

Hovorí sa, že tí, ktorí jachting skúsia, si ho zamilujú navždy.

Vyskúšajte ho aj vy. Teraz so zlavy.markiza.sk môžete vyhrať kapitánsky kurz na plachetnici. Naberte vietor do plachiet a nebojácne sa plavte v rozbúrených vodách. O jachtingu a jeho čare nám porozprával riaditeľ Yacht Travel Michal Kelemen.


Je jachting aj pre bežných ľudí alebo sú na to potrebné väčšie finančné prostriedky?

Dovolenku na jachte si vie dovoliť aj bežný smrteľník. Ide len o mýtus, ktorý sa však postupne vytráca. Dovolenka na jachte sa cenovo vyrovná bežnej hotelovej dovolenke, zážitky sú však neporovnateľné. Jachta vám ponúka komfort, aký má bežný dovolenkový apartmán (kompletne vybavená kuchyňa, stolovanie, chladnička, WC, sprchy s teplou vodou). No navyše sa s týmto „apartmánom" viete presúvať. Dostane sa na miesta, kde môžete zažiť to, o čom sa bežnému suchozemcovi ani nesníva. Stačí vytvoriť partiu zo svojich priateľov a rodiny a všetko ostatné zariadi cestovná kancelária, ktorá sa venuje jachtingu. Zabezpečí vám loď, spolu si naplánujete trasu a poskytne vám aj skúseného kapitána. Dovolenka na jachte sa tak môže stať skutočnou, za cca 500 eur na osobu.

Kde na Slovensku sa dá k tomu dostať?

Jachting ako šport sa na Slovenku organizuje a robí na všetkých väčších priehradách. Regaty, čiže závody v jachtingu sa konajú každý víkend počas letnej sezóny a vždy na inej vodnej nádrži. Závody sa konajú dokonca aj na Žilinskom vodnom diele, kde nás môžete nájsť už počas posledných dvoch aprílových víkendov.

Ak sa chce niekto stať jachtárom, stačí, aby oslovil niektorý z lokálnych jachtárskych klubov a členovia ho veľmi radi zoberú medzi seba. Nepotrebujete k tomu žiadne veľké prípravy, stačí odhodlanie. Jachtári ochotne medzi seba zoberú nováčikov a začlenia ich do posádky. Ak sa niekto chce stať kapitánom, môže sa prihlásiť na kurz Vodcu malého plavidla, výcvik robíme aj na Žilinskom vodnom diele. 


Aké boli vaše začiatky s jachtingom? Aké sú vaše úspechy?

K jachtingu ma priviedol môj otec a aktívne som sa mu začal venovať od roku 2003. Od roku 2005 vlastním aj prvý kapitánsky preukaz. Od tej doby som však absolvoval aj ďalšie kurzy a momentálne robím aj inštruktora na všetkých kapitánskych kurzoch, ktoré je možné na Slovensku absolvovať.

Závodnému námornému jachtingu som sa začal venovať v roku 2009, v jachtárskom klube Trim Zvolen. Chlapci mi dali veľmi dobré základy, z ktorých ťažím doteraz. Medzi moje najväčšie úspechy patrí 2. miesto na Majstrovstvách SR v lodnej triede First 45 z roku 2011, ďalej 1. miesto na Student Regate v roku 2012, 1. Miesto na Team Regate v rokoch 2013 a 2014, ako aj 1. Miesto na Trend Regate 2014 a prvé miesto na najväčšej českej regate Champagne Cup 2014. Mojou srdcovou záležitosťou je však Student Regata, kde sa zapájam aj organizačne. Je to ideálny priestor pre zábavu mladých ľudí, ktorým sa cez túto akciu otvára jachtársky svet so všetkými svojimi pokušeniami. Stretávajú sa tu mladí ľudia a študenti vysokých škôl a univerzít, ktorí majú radi šport a aktívnu dovolenku. Student Regata má výnimočnú atmosféru, je to jednoducho festival na mori!

Od roku 2012 sa venujem závodne aj kajutovému jachtingu (5-6 metrové plachetničky na slovenských vodných nádržiach) a v minulom roku sa mi podarilo na Majstrovstvách SR v lodnej triede Micro Class umiestniť na 3. Mieste. V tomto roku mám ešte vyššie ambície, v auguste 2015 sa plánujem zúčastniť majstrovstiev sveta v lodnej triede Micro Class vo francúzskom Breste.


Ako sa človek môže stať jachtárom? Čo je na to potrebné?

Presný postup a návod neexistuje. Je viac možností ako s jachtingom začať. Človek si môže vyskúšať jachting aj tak, že sa zúčastní niektorej fun regaty. Nepotrebuje žiadne znalosti, stačí dobrá nálada a chuť zažiť niečo nové. Student Regata alebo Team Regata ponúkajú práve takéto príležitosti. Je to ideálny spôsob, ako sa s vetrom vo vlasoch zbaviť stereotypu a stresu, získať nové skúsenosti a priateľov. A ten, koho jachting zoberie za srdce, môže následne absolvovať kapitánsky kurz. Na moria to bude kurz Vodca námorného rekreačného plavidla a na vnútrozemské vody kurz Vodca malého plavidla.


V čom je jachting ako šport výnimočný oproti iným športom? Prečo by ste odporúčali ľuďom práve tento typ športu, oddychu?

Jachting je výnimočný v tom, že vás nikdy neomrzí. Ponúka neskutočné možnosti a ten pocit slobody a dobrodružstva je neopísateľný. Ste pánom svojich možností. Je len na vás, kde a ako dlho strávite svoj deň. Navštívite zátoky, ostrovčeky a miesta, kde by ste sa ako bežní turisti nikdy nedostali. Spoznáte tak pravú kultúru, miestnych ľudí i kuchyňu vybranej destinácie. Jachting nie je len šport, jachting je jednoducho životný štýl. Ponúka romantiku, voľnosť, ale aj adrenalín. Hovorí sa, že tí, ktorí jachting skúsia, si ho zamilujú navždy. A ja som toho živým príkladom.

BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.