Zaujímavosti

Vedeli ste, že proti depresii pomáhajú šteniatka?

Šteniatka - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

V Írsku, ktoré má nelichotivé prvenstvo v samovraždách ľudí, skúšanú novú terapiu.

Šteniatko je lepšie ako lieky proti depresii. Zhodujú sa na tom odborníci, ktorí liečia krehké duše tínedžerov. V Írsku už "šteniatkovské" terapie zaviedli a nedajú na ne dopustiť.

Stres je pre študentov najväčší problém, a to najmä počas maturít či skúškového obdobia. Lepšie ako rôzne doplnky výživy, čaje či dokonca lieky, je vraj hladkanie či mazmanie sa so šteniatkami.

Írski stredoškoláci si prítomnosť šteniatok užívajú často. Môže za to fakt, že mnohí trpia depresiou a museli vyhľadať školského psychológa. Ten prišiel s nápadom, aby do školy pozvali psy z neďalekého útulku. Ako vidno, zafungovalo to. Spokojní sú študenti aj ich noví štvornohí kamaráti.


Írsku patrí v Európe nelichotivé prvenstvo v samovraždách medzi mladými, práve preto rodičia a psychológovia hľadajú spôsoby, ako depresívnym náladám predchádzať. Nápad so šteniatkami môže pôsobiť dosť banálne. Dôležité však je predovšetkým to, že funguje.

„Vláda problém ignoruje, podobne ako úrady. Preto sa snažíme na vlastnú päsť hľadať riešenia sami," povedal jeden z organizátorov terapie Maeve O'Keefe.

To, že psíčkari sú menej náchylní na úzkosť a stres, je známe už roky. Íri však veria, že kontakt so šteniatkami má ešte lepší účinok - jednoducho preto, už len pohľad na ne dokáže zlepšiť náladu.


DUBLIN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.