Zaujímavosti

Zabudnite na heslá! O bezpečnosť sa postará vaše telo

Myris2_nowat.jpg

Využíva sa biometria. Sníma sa tep srdca, očná rohovka, mozgové vlny, odtlačok prsta, ale aj spôsob zadávania obyčajného textu na klávesnici.

Všetci asi poznáme problém spomenúť si na to správne heslo. Hlavne, ak máte dodržať bezpečnostné pravidlá - na každú službu má byť iné heslo. Každé „silné" heslo by pritom malo mať minimálne 8 znakov a malo by sa skladať z malých a veľkých písmen a obsahovať aspoň jednu číslovku. Ideálne aj špeciálny znak z anglickej klávesnice (napr. @ alebo #).

To je v skutočnosti na porazenie, hlavne pri počte služieb, ktoré sú dnes chránené heslom - internet banking, Facebook, mail, Twitter a pod. Navyše, tieto heslá by ste mali meniť každý mesiac, s tým, že nové heslo by sa vôbec nemalo podobať na to staré. To si však asi nikto nemôže pamätať.

Zdroj: touchIT

Končí to tak pri heslách, ktoré sú v rámci sveta najpoužívanejšie. K nim patrí „password", „12345678", „qwerty" alebo „asdfg". Na Slovensku je veľmi často používané heslo „nbu123", „heslo", rôzne vulgarizmy a meno používateľa, často písané odzadu. Všetko sú to heslá, ktoré sa dajú ľahko uhádnuť, a teda vám hrozí odcudzenie identity - niekto sa môže vydávať za vás a nebude vám to vôbec príjemné.

V najhoršom prípade sa prezradí heslo k internet bankingu a mohli by ste prísť o peniaze. Šikovné banky už zaviedli tzv. dvojfaktorovú autentifikáciu, teda okrem hesla potrebujete zadať aj kód, ktorý je zaslaný na váš mobilný telefón. Vývojári tak premýšľajú nad tým, ako chránený prístup zjednodušiť a pritom aby bolo prihlásenie bezpečné. Tento prístup vyžaduje ďalšiu hardvérovú výbavu.

Dôkazom používateľa môže byť práve jeho telo. Využíva sa biometria, teda sníma sa napr. tep srdca, očná rohovka, mozgové vlny, odtlačok prsta, ale napr. aj spôsob zadávania obyčajného textu na klávesnici. Každý človek má totiž iné odtlačky prstov a inak mu pracuje srdce, dokonca aj inou rýchlosťou a inak zadáva znaky na klávesnici.

Pozrime sa teda, aké hardvérové pomôcky pre takýto prípad existujú. Najjednoduchším je asi snímanie odtlačku prsta. 


Takouto čítačkou sú vybavené niektoré notebooky a existujú aj viaceré externé čítačky odtlačku prsta do USB portu. Problém je, že prst si môžete porezať, preto treba zadávať odtlačky z viacerých prstov, najlepšie zo všetkých. V minulosti nebol tento spôsob rozpoznania používateľa príliš spoľahlivý - prst bolo potrebné prikladať opakovane, často tak používateľ radšej zadal textové heslo.


Prichádzajú však nové technológie. Google ohlásil vývoj prsteňa, ktorý je jednak šperkom a jednak je to spôsob ako počítač rozpozná používateľa a sprístupní mu chránené služby. S počítačom komunikuje prsteň bezdrôtovo.

 


Ďalšia technológia je zameraná na snímanie činnosti srdca. Náramok Nymi od firmy Bionym sa umiestňuje na zápästie, Garmin vyrába snímače vo forme hrudného pásu. Tieto prístroje jednak rozpoznajú používateľa, ale zároveň aj monitorujú činnosť jeho tela.

Snímače činnosti srdca sa nachádzajú aj v niektorých inteligentných hodinkách. Ten sa primárne využíva pri cvičení, aby ste sa dostali presne do fázy, v ktorej napr. chudnete. Ale použiť sa dá aj na identifikáciu.


Už v niektorých filmoch bolo možné vidieť spôsob rozpoznania pomocou očnej dúhovky. Teraz je k dispozícii skutočné zariadenie, nazýva sa Myris a je od firmy eyeLock. Používateľ sa na chvíľku pozrie do zrkadla v strednej časti tohto zariadenia a dôjde k jeho rozpoznaniu. Viac už žiadne heslá nezadávate.


Celkovo ide o riešenia, ktoré dobre fungujú, ale znamenajú aj nákup a hlavne nosenie ďalšieho zariadenia. To je pre mnohých nepohodlné. Riešením sú tak snímače odtlačkov prstov priamo v tlačidle na smartfóne, mobilný telefón má predsa veľa ľudí pri sebe. Cez smartfón sa tak bude dať prihlásiť do chránených služieb aj na stolnom počítači alebo na notebooku.

Tento článok bol pripravený v spolupráci s portálom touchIT.sk.


BRATISLAVA/TOUCHIT.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.