Zaujímavosti

Neuveríte, čo je vták roka. Kedysi sme na ňom skúšali prak

Vrabec poľný.
Zdroj: wikipedia.com

V minulosti ľudia "s radosťou" na ňom skúšali prak a skoro vyhynul.

Tento rok sa z pohľadu ornitológov ponesie v znamení vrabca domového a vrabca poľného, ktorí sa stali Vtákmi roka 2015. Cieľom kampane je upozorniť, že oba druhy ubúdajú.

"Úbytok populácie súvisí s mnohými faktormi, medzi inými najmä intenzifikácia a chemizácia v poľnohospodárstve, úbytok hmyzu ako potravy, úbytok hniezdnych možností či zníženie úživnosti, najmä vidieckej krajiny, v dôsledku zániku hospodárskych dvorov," uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.

Mestské populácie vrabca ohrozuje i zatepľovanie a rekonštrukcie panelových domov, keďže obývajú ich dutiny. K pretrvávajúcej hrozbe patrí aj nastavenie spoločnej poľnohospodárskej politiky únie.

"Intenzifikácia pestovania energetických plodín v sprievode s chemizáciou vedie k zhoršovaniu stavu životného prostredia nielen vrabcov. Hrozbou je aj necitlivé využívanie drevnej biomasy najmä v nížinatej krajine, keď sú odstraňované stromy s dutinami, v ktorých hniezdia vrabce," povedal Jozef Ridzoň zo SOS/BirdLife Slovensko.

Vrabce dotvárajú kolorit vidieka

Vrabec domový aj vrabec poľný predstavujú bežné druhy vtákov a oba patria ku koloritu tradičnej vidieckej krajiny.

Kým vrabec domový patrí k druhom, ktoré hniezdia a žijú v bezprostrednej blízkosti človeka, na hospodárskych dvoroch či priamo v dutých častiach domov a krov, vrabec poľný sa počas hniezdenia zväčša človeku vyhýba.

Zdroj: wikipedia.com

Vrabce poľné hniezdia v otvorenej nížinatej krajine, ale počas zimy s obľubou navštevujú v kŕdľoch aj obývanú krajinu s dostatkom potravy. 

Pomoc vrabcom je podľa ornitológov veľmi jednoduchá. V zimnom období uvítajú vrabce prikrmovanie, ideálne pšenicou. Obom vrabčím druhom je možné vykladať vtáčie búdky, či už v okolí domov, na záhradách pre vrabce domové, ale aj vo voľnej krajine pre vrabce poľné.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.