Zaujímavosti

Nový objav na banánoch. Uvidíte, že nie sú v nich len pavúci

Nejde o jedovatého pavúka, ale aj tak je to nepríjemný nález.
Zdroj: tn.cz

Nálezy rôznych nebezpečných pavúkov či hmyzu v tomto exotickom ovocí evidentne nie sú ničím výnimočným.

Ďalší objav v banánoch. Nálezy rôznych nebezpečných pavúkov či hmyzu v tomto exotickom ovocí evidentne nie sú ničím výnimočným. Naposledy sme vás upozornili na prípad z Británie.

Zdroj: Profimedia.sk

Matka pripravovala pre svoju dcéru raňajky, keď uvidela v banánoch zo známeho supermarketu pavúčie kokóny. Išlo o vajíčka brazílskeho putovného pavúka, ktorý sa do Európy najčastejšie dostane spolu s trsom banánov. Pavúky, ktorých meno v gréčtine znamená zabijak, sú agresívne a majú najtoxickejší jed na svete. Jedno pohryznutie môže spôsobiť poranenia a dokonca aj smrť.

Na posledný podobný objav upozornila čitateľka tn.cz Magda Pochtiolová v Havířove. Všetko vyfotografovala a obrázky poslala do redakcie. "Minulý týždeň som si prečítala reportáž o jedovatých pavúkoch na banánoch. To som ešte netušila, čo objavím ja na banánoch. Pravdepodobne nepôjde o toho jedovatého pavúka, ale aj tak nepríjemný nález," napísala čitateľka.

Zdroj: tn.cz

TN.cz nechala fotografie posúdiť v Entomologickom oddelení Národného múzea. "Podľa zaslaných fotografií možno skutočne usudzovať, že kukla patrí niektorému z motýlích druhov (vyzerá to skôr na exuviu - teda, že motýľ sa už vyliahol). Podľa veľkosti bude patriť niektorému z tzv. drobných motýľov, napr. niektorému z molí. Všeobecne majú banánovníky v trópoch mnoho škodcov, ale v tomto prípade mohol banán poslúžiť aj niektorému z európskych druhov, ktorého húsenica pre svoje zakuklenie hľadala len vhodné miesto. Takto malé druhy v štádiu húsenice a najmä kukly je veľmi ťažké alebo aj nemožné určiť. Často jediným spôsobom, ako sa dopátrať presnejšieho určenia, je nechať hmyz vyliahnuť a doklad po usmrtení zakonzervovať, " znela reakcia entomológa Jána Šumpicha z Národného múzea.

Zdroj: tn.cz

Neskôr svoj odhad pripojil aj jeho kolega Ján Macek: "Podľa môjho názoru ide jednoznačne o motýliu kuklu, s najväčšou pravdepodobnosťou nejakého zástupcu čeľade molovitých (Noctuidae). Tiež by nemalo ísť o druh žijúci na banánoch. Akékoľvek obavy zo zdravotných rizík sú preto úplne zbytočné." 

Hoci sa obaja entomológovia zhodli, že posledný nález nebol nijako nebezpečný, laika asi nepoteší, ale skôr vydesí. Aj vzhľadom k občasným zachyteniam mimoriadne jedovatého palovčíka brazílskeho, sa teda vyplatí banány v obchode dobre prezrieť.

HAVIŘOV/TN.cz

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti