Zaujímavosti

Unikátny zákrok. Transplantovali prvé nebijúce srdce v Európe

Ilustračná snímka.
Operácia (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Pacient prekonal srdcový infarkt v roku 2008. Odvtedy mal vážne zdravotné problémy.

Chirurgovia v anglickom meste Cambridge uskutočnili prvú transplantáciu nebijúceho srdca v Európe. Informoval o tom dnes server britskej spravodajskej televízie BBC. Srdcia určené na transplantáciu zvyčajne pochádzajú od osôb po mozgovej smrti, ktorým však vďaka prístrojom stále bilo srdce.

Šesťdesiatročnému pacientovi, Huseyinovi Ulucanovi z Londýna, však chirurgovia z nemocnice Papworth neďaleko Cambridge transplantovali orgán od darcu, ktorému úplne prestali pracovať srdce aj pľúca. Ulucan prekonal srdcový infarkt v roku 2008. Odvtedy mal vážne zdravotné problémy.

„Pred operáciou som mohol ledva chodiť a veľmi ľahko mi dochádzal dych. Môj život skutočne nemal žiadnu kvalitu," uviedol Ulucan pre BBC. Revolučná transplantácia srdca v Británii, ktorá bola prvou svojho druhu v rámci Európy, zmenila Ulucanovi život. Pacient je „nadšený" tým, ako sa mu po transplantácii srdca zlepšil zdravotný stav.

„Teraz sa cítim byť každým dňom silnejší a do nemocnice som vošiel bez akýchkoľvek problémov," konštatoval Ulucan. Podľa predstaviteľov nemocnice Papworth by technika transplantovania „neživého" srdca mohla zvýšiť počet dostupných orgánov pre pacientov najmenej o štvrtinu.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.