Zaujímavosti

Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse-2 pokračuje v ceste okolo sveta

Na snímke členovia tímu tlačia švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse-2.
Zdroj: TASR

Cieľom obletu Zeme je dokázať, že sa zaobíde bez fosílneho paliva, ako aj propagovať využitie čistých technológií.

Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse-2, poháňané slnečnou energiou, sa dnes skoro ráno miestneho času vydalo na ďalšiu, v poradí piatu etapu svojej cesty okolo sveta. Z druhého najväčšieho mjanmarského mesta Mandalaj smeruje do Čchung-čchingu na juhozápade Číny, kam by malo doraziť po približne 19-hodinovom lete, uviedla agentúra DPA.

Lietadlo malo pred touto etapou desaťdňovú prestávku a čakalo lepšie počasie v cieľovej destinácii. Na trase dlhej 1375 kilometrov ho bude pilotovať Švajčiar Bertrand Piccard.
Kvôli poškodeniu solárneho článku má lietadlo k dispozícii o dve percentá menej energie. Tento problém sa z dôvodu nedostatku času nepodarilo v Mjanmarsku odstrániť. Menšie množstvo energie sa tak musí nanovo prerozdeliť rovnakým dielom na všetky batérie.

Lietadlo na jeho 35.000-kilometrovej ceste striedavo pilotujú zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg a jeho kolega Bertrand Piccard, ktorí sa vymieňajú počas zastávok. Cieľom obletu Zeme je dokázať, že sa zaobíde bez fosílneho paliva, ako aj propagovať využitie čistých technológií. 

Piccard sa poďakoval čínskym úradom, že lietadlu povolili pristáť na rušnom letisku v Čchung-čchingu, kde sa očakáva o 18.00 h SELČ, keďže bude treba dočasne pozastaviť letovú prevádzku. 

Z Čchung-čchingu bude Solar Impulse-2 pokračovať do východočínskeho mesta Nanking. Následne zamieri ponad Tichý oceán na Havajské ostrovy a do USA. Cesta lietadla okolo sveta sa začala 9. marca v emiráte Abú Zabí.

MANDALAJ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.