Zaujímavosti

„Ochutnajte“ Veľkú noc v rôznych kútoch Európy

tavola-imbandita_per_pasqua.jpg

Sviatky nemusíte prežiť len doma. Vyberte sa s rodinou pozrieť, ako ich oslavujú inde.

Či už v Španielsku, Grécku, Francúzsku, ale i Taliansku nesmú chýbať hojne zaplnené stoly rôznymi delikatesami a typickými pochutinami pre tieto sviatky, pri ktorých sa stretávajú všetci členovia rodiny od najmenších, až po najstarších a jedlo je tu povýšené na kulinárske umenie.

So zlavy.markiza.sk to môžete zažiť a zasúťažiť si o zájazd už teraz. O Veľkej noci v Európe sme sa rozprávali s konateľkou CK Túlavé topánky Zuzanou Ostrihoňovou.

Kde by ste odporúčali ísť na Veľkú noc, čo sa týka Európy?

Čo sa týka Veľkej noci, odporúčame tieto sviatky stráviť v kruhu rodiny a priateľov, aj napriek tomu, že tradície a zvyky sa už po väčšine dodržiavajú len na dedinách. Nie je tomu inak ani v iných častiach Európy. Najmä krajiny okolo Stredozemného mora sa sústredia na rodinu.

Či už v Španielsku, Grécku, Francúzsku, ale i Taliansku nesmú chýbať hojne zaplnené stoly rôznymi delikatesami a typickými pochutinami pre tieto sviatky, pri ktorých sa stretávajú všetci členovia rodiny od najmenších, až po najstarších a jedlo je tu povýšené na kulinárske umenie. Takže ak chcete zažiť pravú mediteránsku atmosféru, jednoznačne odporúčame juh Európy.


Kde všade organizujete zájazdy?

Sme cestovná kancelária, ktorá má v ponuke svoje vlastné jednodňové, víkendové zájazdy po Európe autobusom, pri ktorých môžete obohatiť svoje cestovateľské zážitky o príjemné miesta v Európe. Vybrať sa na rodinný výlet, ochutnať miestnu kuchyňu a vidieť niečo nové. Nezaberú vám veľa času, nakoľko ich organizujeme počas víkendov, takže si nepotrebujete čerpať dovolenku a zároveň ceny sú priaznivé pre každého.

Okrem vlastného produktu ponúkame letné dovolenky, exotické dovolenky, rôzne expedície, dovolenky na mieru, lyžovačky, takže či už lietadlom, vlakom, autobusom, vlastnou dopravou, plachetnicami, môžete spoznať celý svet. Spolupracujeme približne so 40. cestovnými kanceláriami, ktoré sú osvedčené na slovenskom, českom ale i rakúskom trhu.


Ako vyzerajú veľkonočné trhy vo Viedni alebo v Grazi?

Naša cestovná kancelária sa zameriava na tematické výlety, ku ktorým patria i veľkonočné trhy v Grazi. Graz ako zaujímavé mesto sme už aj v minulosti navštívili počas zimného obdobia, nakoľko sa tu koná slávny sprievod čertov, čo je ďalšia rakúska tradícia, ktorú máme tiež v ponuke. V Grazi sú trhy rozmiestnené na troch námestiach. Hlavné námestie pred Radnicou je najväčšie a práve preto sa tam sústredia všetky stánky s občerstvením, kde si každý labužník príde na svoje.

Typickou pochutinou je jednoznačne jahňacina, dusená šunka, vajíčka a chren. Pre mlsné jazýčky sú pripravené kysnuté koláče s hrozienkami a škoricou. Ďalšie námestia sa zameriavajú na predaj ručne vyrábaných rôznych predmetov, ktoré súvisia so sviatkami. Objavíte tu maľované kraslice, zajačiky, kuriatka. V Rakúsku veľkonočný zajac rozdáva deťom aj rôzne darčeky.


Kde je podľa vás Veľká noc najzaujímavejšia?

Každá krajina ponúka niečo svoje, originálne a nezabudnuteľné. Je veľmi ťažko povedať, čo je najzaujímavejšie, nakoľko všetko patrí ku koloritu tej danej krajiny. Treba navštíviť Grécko kvôli procesiám, ale i zábave, ktorá nasleduje po nich, v Nemecku si treba pozrieť ohne, Španielsko žije v dedinách i v mestách počas celého Semana Santa - Svätého týždňa, kedy do ulíc prichádzajú procesie, sprievody. Londýn ponúkne pivovarské záprahy a dračie sprievody, Taliansko vás zavedie ku bohato prestretým stolom.

Maďarsko sa oplatí navštíviť počas veľkonočného pondelka, kedy sa dievčatá hádžu do rybníkov a jazier, škandinávske krajiny žijú žltou farbou, ktorá značí príchod jari, v Poľsku sa nechávajú požehnať košíky s jedlom. Takže, keď sa vyberiete do hociktorého kúta Európy, vždy zažijete nezabudnuteľné sviatky.

Aké majú zvyky v rôznych kútoch Európy?

Veľká noc je pre každého sviatok, či už zostanete doma v kruhu blízkych alebo zavítate do hociktorého kúta v Európe. Samozrejme v každej krajine jednotlivé oblasti oslavujú veľkú noc inak, líši sa to na severe, juhu, v mestách ale i dedinách.

V Grécku sa tieto sviatky uskutočňujú nie len týždeň, ale trvajú 40 dní pred Veľkou nocou. Posledný víkend sa uskutoční veľký karneval, ktorý je plný masiek, zábavy a jedla. Všade sa usporadúvajú divadelné predstavenia so satirickým nádychom. Pondelok sa nazýva očistný, celá rodina sa schádza pri jednom stole, kde nesmú chýbať kalamáre (vyprážané, grilované, plnené), tiež pochutiny z chobotnice a samozrejme malé smažené rybky. Nasledujú rôzne predjedlá ako sú tzaziky, fava, taramasalata, niekoľko druhov šalátov a samozrejme chlieb, ktorý sa vyrába špeciálne pre túto príležitosť. 


Veľkonočný piatok je venovaný pôstu, v tento deň okolo 18:00, niekedy i neskôr sa odchádza do kostolov, kláštorov, kde sa koná procesia. S krížom sa odchádza na cintorín, kde sa symbolicky pochová a následne na to sa otvárajú všetky bary, kaviarne, reštaurácie a začína sa hodovať. Sobota je odpočinková a každý sa pripravuje na nedeľu, kedy od rána sa hoduje, opeká sa jahňa, deti maľujú vajíčka načerveno. Keď sa rodina a známi stretnú, ťuknú si týmito vajíčkami a povedia „Kristus vstal z mŕtvych".

Vo Francúzsku sú to skôr sviatky pokoja a veľkonočný pondelok je len deň pracovného voľna, kedy sa rodina stretne pri spoločnom stole a začne hodovať. Pripravujú sa väčšinou jedlá z rýb, morských plodov. Deti musia v záhrade hľadať veľkonočné čokoládová vajíčka.

V Anglicku deti s rodičmi zdobia slamené klobúky, ktoré nazývajú „bonet", rôznymi typickými znakmi pre jar, vajíčka, kuriatka, kvety a takto sa odnášajú do školy kde deti získavajú diplomy. V Hampsteade, ale i v iných častiach Londýna sa uskutočňujú prehliadky drakov a medzi tradičné veľkonočné jedlá patria krížom zdobené žemle známe ako „hot cross bun".


Nemecko je známe svojimi horiacimi ohňami, ktoré symbolizujú príchod jari a tiež pálenie posledných zvyškov zimy. Sú to pozostatky vianočných stromčekov. Veľkej obľube sa teší aj čokoládový bozk, počas ktorého sa musí zjesť čo najviac čokoládových a želatínových cukríkov a aby ostatní nemali šancu rozmazať čokoládu po tvári. Vyhráva ten, kto ich zje najviac a má najčistejšiu tvár.

V Taliansku sa teší v úcte rodina, s ktorou sa ide v nedeľu do kostola a každá rodina dostáva posvätený olivový konárik, ktorý má priniesť pokoj, lásku a šťastie. Znovu sa hoduje, nesmie chýbať jahňacina, plnené vajíčka, cestoviny, tagliatele s ragu, syry, plnené olivy. Pre deti sa vyrábajú čokoládové torty, pre dievčatá v tvare bábiky a pre chlapcov v tvare koníka. Zároveň deti dostávajú velikánske čokoládové vajíčko, kde sa ukrývajú ďalšie sladkosti alebo hračky.

BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.