Zaujímavosti

Video z ukrižovania: Filipínci sa nechali priklincovať na kríže

Pol tucta Filipínčanov sa nechalo ukrižovať
Pol tucta Filipínčanov sa nechalo ukrižovať Zdroj: TASR

Jedným z nich bol 54-ročný maliar, ktorý sa na kríž necháva pribiť už 29 rokov. Z vďačnosti, že prežil pád z budovy.

Najmenej pol tucta Filipíncov sa dnes nechalo pribiť klincami na drevené kríže, aby si aj takýmto spôsobom, tak ako každý rok na veľkonočný Veľký piatok, pripomenuli ukrižovanie Ježiša Krista.

Rekonštrukciu biblickej udalosti v dedine San Pedro Cutud sledovalo podľa agentúry AP najmenej 4000 divákov a turistov. Uvedená dedina patrí na Veľký piatok k najnavštevovanejším, na kríž však pribíjajú vo viacerých filipínskych dedinách. Na rozdiel od minulých rokov organizátori tento rok zakázali, aby sa mohli nechať pribiť na kríž aj cudzinci.

Muži oblečení v kostýmoch rímskych vojakov zatĺkli v dedine San Pedro Cutud klince do rúk a nôh šestice veriacich, niektorí z nich kričali pritom bolesťou, uviedla AP. Jedným z nich bol 54-ročný maliar Ruben Enaje, ktorý sa necháva pribiť na kríž už 29 rokov. Týmto spôsobom prejavuje svoju vďačnosť za to, že prežil pád z budovy.

Po sňatí ukrižovaných z kríža ich uložili na nosidlá a zdravotníci kontrolovali ich zranenia, aby im nevznikli zdravotné komplikácie. Veriaci z najväčšieho rímskokatolíckeho národa v Ázii podstupujú tieto útrapy vo viere, že takéto extrémne ukrižovanie je spôsobom na očistenie sa od hriechov či na dosiahnutie zázračného vyliečenia chorých, alebo len jednoducho vzdaním vďaky Bohu.

Zvyk v sebe zahŕňa prvky katolíckej i ľudovej viery v náboženské obete a zázraky a každoročne ho sledujú davy turistov napriek tomu, že cirkev od neho v ostatných rokoch odrádza.


MANILA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.