Zaujímavosti

Niektoré zvláštne veľkonočné zvyky vo svete vás dostanú

Veľká noc v Portugalsku
Veľká noc v Portugalsku Zdroj: TASR/AP

V rozličných krajinách sveta sa dodržiavajú rôzne veľkonočné zvyky.

V rozličných krajinách sveta sa dodržiavajú rôzne veľkonočné zvyky. Prinášame niekoľko príkladov, ktoré sme prevzali od agentúry DPA:

Nemecko - Mnohí Nemci sa stretávajú na Bielu sobotu po zotmení pri vatrách, často niekoľko metrov vysokých, v ktorých pália staré živé vianočné stromčeky.
Majú tiež Veľkonočného zajaca menom Hanni a osobitný poštový úrad, kam mu môžu deti písať. Vlani dostal 36.000 listov adresovaným Hannimu.

Írsko - Íri si pripomínajú koniec pôstu pred Veľkou nocou tzv. sleďovou procesiou - symbolickým pochovaním ryby, ktorú museli jesť počas pôstneho obdobia. Slede boli hlavným zdrojom proteínu počas pôstu, kedy sa nemá jesť mäso.

Taliansko - Mnohé dediny zobrazujú ako divadelné predstavenie mučenícku smrť Ježiša Krista, jeho ukrižovanie a organizujú veľkonočné procesie.
Medzi tradičné veľkonočné jedlá patrí sladký múčnik v tvare holubice (Colomba) a torta v tvare srdca plnená zeleninou a vajcami.

Španielsko - Je známe pompéznymi procesiami so sochami Ježiša Krista a rozličnými kresťanskými svätými počas celého veľkonočného týždňa (Semana Santa). Ich účastníci mávajú často špicaté klobúky a kajúcnici idú niekedy v reťazoch.

Švajčiarsko - V historickom centre mesta Bern sa starí i mladí stretnú na námestí Kornhausplatz pri vajcovej hre Eiertüetscha. Dvaja hráči majú každý na tvrdo uvarené vajce, zvyčajne pestro sfarbené, a na striedačku sa pokúšajú zasiahnuť súperovo vajce špičkou svojho. Zvíťazí ten, ktorého vajce sa nerozbije.

Švédsko - Deti si oblečú dlhé sukne a na hlavy si dajú šatky ako veľkonočné strigy (Paskäring). Idú dom od domu, dostávajú sladkosti a rozdávajú vlastnoručne vyrobené veľkonočné pozdravy.

Filipíny - Kontroverzné pripomínanie si ukrižovania Ježiša Krista, pri ktorom sa dobrovoľníci nechávali pribiť klincami na drevené kríže, aby zmiernili svoje hriechy, katolícka cirkev odsúdila.

USA - Vo Washingtone je každoročnou udalosťou veľkonočné kotúľanie vajec deťmi a občas aj prezidentom po trávniku Bieleho domu so širokým sprievodným programom. Vajcia poháňajú lyžicou s dlhou rúčkou.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.