Zaujímavosti

Storočná starenka vytvorila plavecký rekord

Storočná plavkyňa
Storočná plavkyňa Zdroj: Reuters

Ako prvá vo svojej kategórií zaplávala 1500 metrov voľným spôsobom.

Mieko Nagaoka sa v sobotu stala prvým storočným človekom, ktorému sa podarilo preplávať 1500 metrov voľným spôsobom na plaveckých pretekoch v meste Matsayuma na západe Japonska.

Japonská plavecká asociácia potvrdila jej rekord s časom 1:15:54:39 vo vekovej kategórií 100 - 105 rokov. Čas však ešte musí registrovať aj medzinárodná plavecká organizácia FINA. Plavkyňa zaznamenala na svojom konte už 25 osobných rekordov. Plávať začala ako čerstvá osemdesiatnička počas rehabilitácie po úraze kolena.

Japonské médiá tvrdia, že Mieko Nagoka bude súťažiť aj na svetovom šampionáte FINA v ruskom meste Kazaň, ktoré sú na programe v auguste.

Starenka sa prvýkrát na stupienok víťazov postavila ako 88-ročná. Na pretekoch na Novom Zélande získala bronzovú medailu a o dva roky v Taliansku vyhrala tri strieborné. Plavkyňa súťaží v špeciálnej kategórií, ktorej cieľom je podporiť zdravie a priateľstvo medzi súťažiacimi.

Nagoka trénuje štyrikrát týždenne a platí si aj osobného trénera, ktorý jej pomáha zlepšiť svoje časy. V Japonsku žije podľa údajov zo septembra minulého roku približne 58-tisíc ľudí starších ako 100 rokov.


MATSUYAMA/REUTERS, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.