Zaujímavosti

Úžasné vesmírne divadlo nad Košicami. Vieme, čo to bolo

Padajúci objekt nad Košicami
Padajúci objekt nad Košicami Zdroj: YouTube

Na oblohe sa okolo 19.34 h objavil jasne žiariaci predmet.

Jasné, intenzívne svetlo, ktoré vystriedala explózia na oblohe. Takto opisujú včerajší večer ľudia, ktorí s nemým úžasom sledovali prelet meteoru na východe krajiny. Či toto vesmírne teleso zhorelo v atmosfére celé, alebo jeho úlomky dopadli aj na zem, zatiaľ nevieme.

Predstavenie v atmosfére sa odohralo pár minút po pol ôsmej večer. Zachytiť sa ho podarilo na autokameru aj jednému Košičanovi. „Šoféroval som, znenazdajky som si všimol ten letiaci predmet. Našťastie som mal zapnutú autokameru...,"hovorí autor videa Viktor.

„Boli sme neďaleko letiska, tak sme si mysleli, že padá niečo na letisko. Priateľka povedala, nech si niečo želám, no ja si nemyslím, že to bola hviezda," opisuje svedok udalosti Michal Pór.


 

Podľa astronómov šlo o jasný meteor v atmosfére, takzvaný bolid. „Svetelný efekt je teda spôsobený trením o molekuly vzduchu a tá čiara vzniká jednak odlupovaním čiastočiek toho meteoritu, ale aj sú to nabudené molekuly toho vzduchu," hovorí astronóm Ján Svoreň.

Väčšinou k nám takéto telesá prilietajú z pásma asteroidov. Odkiaľ bol tento zatiaľ nevieme. „Ten úkaz bol podľa toho, čo vieme hraničný, že by niečo mohlo skončiť aj na zemi..na to by sme ale potrebovali vypočítať presnú dráhu...k tomu by nám veľmi pomohlo keby nám majitelia pevných kamier poslali snímočky alebo videá," dodal astronóm.

Neďaleko Košíc dopadli pred piatimi rokmi zvyšky meteoritu...čo vyvolalo rozruch nielen na Slovensku. Pôvodné teleso vážilo pred vstupom do atmosféry tony. Na zem sa však dostali len niekoľko kíl vážiace úlomky. „Tento meteorit spadol v našom katastri, takže aj teraz si naňho spomíname. Zobudil už pomaly spiaceho každého Klatovčana," hovorí starosta obce Vyšný Klatov Ondrej Jusko. V obci po tejto udalosti začali budovať aj náučný chodník.


Máte fotografie, videá alebo viac informácií? Ozvite sa nám na adresu [email protected].KOŠICE/TVNOVINY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.