Zaujímavosti

Toto je muž, ktorý si chce ako prvý nechať transplantovať hlavu

2759993A00000578-3029376-image-a-27_1428447085378.jpg
Zdroj: east2westmediagroup

Operovať by ho mal taliansky chirurg, ktorý prišiel s myšlienkou transplantácie ľudskej hlavy ako prvý.

Muž s nevyliečiteľnou chorobou chce ako prvý na svete podstúpiť transplantáciu celej hlavy. Valery Spiridonov (30) dúfa, že ho taliansky chirurg Sergio Canavero bude operovať už budúci rok.

O možnosti transplantácie hlavy sme vás informovali nedávno. Ako prvý s touto myšlienkou prišiel taliansky chirurg Sergio Canavero. Ten tvrdí, že sa mu podarilo vyriešiť hlavné problémy, ktoré by mohli náročnú operáciu prekaziť.

Informatik Valery z Ruska preto dúfa, že mu transplantácia pomôže a svoje rozhodnutie nezmení. Trpí totiž vzácnym syndrómom Werdnig-Hoffman, známy tiež pod názvom Spinálna svalová atrofia. Toto zákerné nervovo-svalové ochorenie spôsobuje úbytok svalových buniek. Pacienti, ktorí nim trpia, majú problém chodiť, stáť a neskôr aj sedieť.

Zdroj: east2westmediagroup

„Mám strach. Ale nemám veľa iných možností. Môj stav sa každým rokom zhoršuje. Rodina ma podporuje. S doktorom Canavero sme v kontakte už dva roky," povedal Valery, ktorý býva 193 kilometrov východne od Moskvy, pre denník DailyMail

Náklady na transplantáciu sa odhadujú na neuveriteľných 10,3 milióna eur. Doktor Canavero pochybuje, že ju v roku 2016 vykoná.


Taliansky chirurg Canavero tvrdí, že dostal veľa emailov od ľudí, ktorí chcú transplantáciu hlavy podstúpiť. On im však odpovedal, že prvý pacient, ktorý ju podstúpi, bude človek trpiaci svalovými problémami.

Operácia musí prebiehať v najmodernejšej operačnej sále na svete. Náklady na transplantáciu sa odhadujú na neuveriteľných 10,3 milióna eur. Darcovi a pacientovi musí byť hlava od tela oddelená v rovnaký moment za použitia čistého rezu veľmi ostrou čepeľou. Darca napriek tomu, že je po smrti, musí mať zdravé telo.

Zdroj: east2westmediagroup

Doktor Canavero však pochybuje, že sa mu podarí zostaviť potrebný tím lekárov a zozbierať dostatočné finančné prostriedky na operáciu do roku 2016.

Transplantácia by sa v budúcnosti údajne mohla používať nielen u pacientov s degenerovanými svalmi a nervami, ale aj u ľudí, ktorí trpia pokročilým štádiom rakoviny. Po transplantácií by mali príjemcu až štyri týždne udržovať v kóme. Po uplynutí tejto doby by sa mal s pomocou fyzioterapie do roka začať chodiť, cítiť svoju tvár a hovoriť pôvodným hlasom.

Kritici však označujú Canaverove vízie stále za bizarné a vyjadrujú pochybnosti nad možnosťou ich uskutočnenia.

Zdroj: east2westmediagroup

Taliansky chirurg Sergio Canavero prehovoril o transplantácií. 


MOSKVA/DailyMail, TASR, zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.