Zaujímavosti

Sušíte si ruky po návšteve toalety takto? Robíte obrovskú chybu!

ruky.jpg
Zdroj: Daily Mirror

Štúdiu viedol popredný mikrobiológ Keith Redway z odboru biomedicínskej vedy.

Určite ste sa už aj vy zamysleli, alebo ste to minimálne niekde začuli, že po umytí rúk po návšteve toalety, by ste si nemali ruky osušiť v elektrickom sušiči. Rovnako na to stavajú výrobcovia papierových utierok, ale aj výrobcovia sušičov, ktorí navzájom bojujú o zákazníkov.  Píše mirror.co.uk.

Práve výrobcovia papierových utierok financovali výskum vedcov z Univerzity vo Westministeri pod názvom Porovnanie rôznych metód sušenia rúk s dôrazom na šírenie mikroorganizmov a kontamináciu okolia.

Štúdiu viedol popredný mikrobiológ Keith Redway z odboru biomedicínskej vedy. Bližšie sa pozrel na možnosti mikrobiálnej kontaminácie zo sušenia rúk a možné riziká šírenia mikróbov do vzduchu, a to najmä v prípade, ak nie sú ruky poriadne umyté. 


Vedci tak odskúšali štyri rôzne spôsoby sušenia rúk. Ak si poriadne neumyjete ruky a osušíte si ich v rýchlosušiči, do ktorého vkladáte ruky smerom nadol, do okolia sa roznesú baktérie až do vzdialenosti 1,5 metra. Máte ich tak na oblečení a ak máte pri sebe aj malé dieťa, všetky skončia v jeho tvári. Do okolia sa tak rozšíri 59,5 kolónií kvasiniek. Pri papierových utierkach je to 2,2 kolónií. Deti by tak mali byť v dostatočnej vzdialenosti od sušiča.

"Výsledky jasne poukazujú na to, že jednorazové papierové utierky najmenej šíria mikróby," hovorí Redway.

Výrobca najznámejších rýchlosušičov zase poukazuje na to, že výrobcom papierových utierok sa stále nepodarilo vyrobiť nové technológie, s ktorými by dbali na ochranu životného prostredia. "Papierové utierky sú nákladné a zriedka sú recyklované. Skončia na skládke, alebo ich spália," povedal hovorca spoločnosti Dyson. 

https://www.youtube.com/watch?v=YKxT1k1cmXc

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt, mirror.co.uk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti