Zaujímavosti

Bratislava má už rok vlastnú menu - živec. Ak ňou platíte, pomáhate

Bratislavský živec.
Bratislavský živec. Zdroj: lokalnamena.sk

Jeden živec má hodnotu jedného eura. V obehu je už 11-tisíc živcov.

Ak si Bratislavčania vymenia euro za lokálnu menu živec, pomôžu skrášliť námestie pred bratislavskou Starou tržnicou. Občianske združenie Živica s partnermi totiž zriadilo Komunitný fond lokálnej meny. Prostredníctvom neho budú môcť ľudia podporiť miestne verejnoprospešné projekty. Za každé vymenené euro totiž na nich súkromný partner prispeje 10 centami.  

Ak platíte živcom pomáhate skrášliť námestie pred bratislavskou Starou tržnicou

"Používaním živcov ľudia podporujú domáce prevádzky a lokálnu ekonomiku," vysvetľuje Lucia Katonová z občianskeho združenia. Pripomína, že čím viac živcov si občania vymenia, tým vyššia suma sa vygeneruje a pribudne do Komunitného fondu lokálnej meny.

V Bratislave budú darované peniaze slúžiť na realizáciu projektu Námestie plné života, ktorého cieľom je upraviť a ozeleniť námestie pred Starou tržnicou. "Plánujeme na námestí prispôsobiť plochu na sadenie a pestovanie okrasných i úžitkových rastlín, osadiť lavičky a spraviť motýlí záhon. Jednoducho chceme vybudovať priestor na oddych pre každého," vraví Michala Hrnčiarová z Aliancie Stará Tržnica.

Živec sa používa nezávisle v dvoch mestách Slovenska, okrem Bratislavy aj vo Zvolene. Tam peniaze zase plánujú investovať do projektu Mestský park Lanice. Ten chcú upraviť a skrášliť.
Komunitný fond lokálnej meny spustia dnes o 20.00 h v kaviarni TUTO v Bratislave.

Živec je doplnková mena, ktorá platí súčasne s eurom a je na euro viazaná. Jeden živec má hodnotu jedného eura. V prvom roku sa dostalo do obehu až 11.000 živcov. Zoznam obchodov a reštaurácií, v ktorých môžete platiť živcom nájdete TU.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.