Zaujímavosti

Vojna gangov už aj v kyberpriestore. Hackeri útočia na hackerov

Hacker (ilustračná fotografia)
Hacker (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Použitá metóda protiútoku naznačuje, že skupina Hellsing chcela útočníka Naikon identifikovať a získať o nej informácie.

Spoločnosť Kaspersky Lab zaznamenala nezvyčajnú aktivitu, pri ktorej jedna kybernetická kriminálna skupina napadla druhú. V roku 2014 sa malá a technicky štandardná kybernetická špionážna skupina Hellsing, ktorá sa zameriava najmä na vládne a diplomatické organizácie v Ázii, stala sama terčom spear-phishingového útoku a rozhodla sa útok opätovať. Spoločnosť tento jav považuje za nástup nového trendu kriminálnej kybernetickej aktivity - tzv. APT vojny.

Experti v odhalili tento útok počas sledovania kybernetickej špionážnej skupiny Naikon, ktorá je aktívna v ázijsko-tichomorskom regióne a svoje útoky smeruje na organizácie, ktoré tu pôsobia. Všimli si, že jeden z cieľov zaznamenal snahu skupiny infikovať ich systémy prostredníctvom spear-phishingového e-mailu so škodlivým obsahom.

Organizácia, ktorej bol e-mail adresovaný, si chcela jeho autenticitu overiť u odosielateľa, no zjavne nebola spokojná s odpoveďou a prílohu neotvorila. Krátko na to spomínaná organizácia preposlala odosielateľovi e-mailovú správu, ktorá obsahovala útočníkov vlastný malvér. Táto aktivita podnietila spoločnosť Kaspersky Lab k spusteniu vyšetrovania, ktoré napokon viedlo k objaveniu skupiny Hellsing APT.

Použitá metóda protiútoku naznačuje, že skupina Hellsing chcela útočníka - skupinu Naikon - identifikovať a získať o nej informácie.

Spoločnosť Kaspersky Lab hlbšou analýzou skupiny Hellsing odhalila sériu spear-phishingových e-mailov so škodlivými prílohami, ktorých cieľom je spropagovať špionážny malvér medzi rôznymi organizáciami. Ak obeť prílohu správy otvorí, jej systém sa nakazí vírusom typu „zadné vrátka" (tzv. backdoor), ktorý dokáže sťahovať a nahrávať súbory, ako sa aj sám aktualizovať a odinštalovať. Podľa odhadov spoločnosti Kaspersky Lab skupina Hellsing doteraz týmto spôsobom zaútočila na takmer 20 organizácií.

https://www.youtube.com/watch?v=R7n6zd4T6Bg


BRATISLAVA/TVNOVINY.sk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.