Zaujímavosti

Fantastický úspech! Slovák sa stal majstrom sveta v príprave kávy

Medailisti z majstrovstiev sveta v robení kávy. Zľava: Kaye Joy Ong (Filipíny, bronz), Lukáš Záhradník (Slovensko, zlato), Nick
Medailisti z majstrovstiev sveta v robení kávy. Zľava: Kaye Joy Ong (Filipíny, bronz), Lukáš Záhradník (Slovensko, zlato), Nick Hatch (Kanada, striebro). Zdroj: Facebook/World Aeropress Championship

Lukáš Záhradník si priniesol prvé miesto z World Aeropress Championship v americkom Seattli.

V silnej konkurencii 35 súťažiacich z celého sveta získal prvé miesto na prestížnej World Aeropress Championship v americkom Seattli slovenský tohtoročný šampión Trnavčan Lukáš Záhradník. Reprezentoval komárňanskú spoločnosť Green Plantation. Informoval mediálny zástupca agentúry event2all Ľudovít Tóth.

Zdroj: facebook.com/Lukáš Záhradník

Aeropress je jedna z inovácií kávového priemyslu v 21. storočí. „Vynašiel ju Alan Adler v roku 2005. Cieľom jeho vynálezu bolo vytvoriť lacný, prenosný kávovar, ktorý by pripravil kávu veľmi efektívne a dal by úplnú slobodu v kreativite prípravy tohto nápoja. Aeropress sa stal obľúbenou hračkou kávových celebrít a existuje mnoho spôsobov, ako v ňom pripraviť vynikajúcu kávu," vysvetlil Tóth.

Dodal, že súťaže v aeropresse sú oproti klasickým baristickým (espresso, cappuccino, voľný drink) oveľa voľnejšie. Až na časový limit, rovnakú kávu pre všetkých súťažiacich a rovnaký druh použitia alternatívnej prípravy. Súťažiaci nie sú obmedzení v receptúre a štýle prípravy. „Receptúru si vymyslia pred súťažou, niektorí až počas prípravy alebo súťaženia a snažia sa tak vytvoriť najlepší chuťový profil," zdôraznil.

2015 World AeroPress Champions : 2nd Nick Hatch - Canada, 1st Lukas Zahradnik - Slovakia & 3rd Kaye Joy Ong - Philippines.

Posted by World Aeropress Championships on Friday, April 10, 2015

„Káva je moja životná vášeň. Vďaka slovenskej pražiarni kávy som našiel to, čomu sa venujem celým svojím srdcom. Aeropress šampionát je toho dôkazom. Ak dáte do kávy dušu, bude chutiť svetovo," konštatoval majster sveta.

Podľa Valeriana Hralu z Green Plantation Lukáš Záhradník je skutočný kávový fanatik. „Káva, s ktorou vyhral, pochádza z Kostariky, ide o odrodu SL 28, ktorú pestujú prevažne v Keni, takže súťažiaci mali dosť zložitú úlohu vyvážiť chuťovo aromatické charakteristiky dvoch veľmi rôznych svetov. Lukáš si ale zvolil víťaznú techniku - v jednoduchosti je krása," povedal.

Quite the bunch... Officials, judges, MCs, designers; legends.

Posted by World Aeropress Championships on Wednesday, April 15, 2015

Zaujímavé je, že už po druhý raz v rámci tohto šampionátu sa Slováci umiestnili na popredných miestach. V roku 2014 bol svetovým vicemajstrom Martin Karabinoš, ktorý vtedy reprezentoval prešovskú spoločnosť. Tu nájdete recepty tohtoročnej najlepšej trojice.

Lukáš Záhradník na slovenskej súťaži Slovak Aeropress Championships 2015, odkiaľ postúpil do Seattlu na svetovú súťaž


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.