Zaujímavosti

Unikátna operácia! Zrak mu vrátili pomocou zubu

oci.png

Tridsiatnik Nicolas prišiel o zrak pri úraze. Napriek tomu, že lekári boli najskôr skeptickí, dnes opäť vidí.

Prišli o zub, za to získali niečo oveľa cennejšie, zrak. Belgickí lekári robia unikátne operácie, vďaka ktorým nevidiaci ľudia opäť vidia. Do oka im vkladajú umelú šošovku umiestnenú v kúsku vlastného zuba.

Tridsiatnik Nicolas prišiel o zrak pri úraze. Napriek tomu, že lekári boli najskôr skeptickí, dnes opäť vidí. Ako sám hovorí, už ani sám neveril, že sa bude ešte niekedy kochať pohľadom na svoju ženu a dcérku.

„Plakal som, pretože je to krásne. Po roku a pol znova žijem plnohodnotný život," uviedol dojatý Nicolas.


Zrak mu vrátili lekári v nemocnici v Liege, a to vďaka unikátnemu zákroku. Do oka mu voperovali umelú šošovku. Aby ju telo neodmietlo ako cudzí predmet, vložili ju cez Nicolasov vlastný zub s vyvŕtanou dierkou. Samozrejme, použili z neho len tenkú vrstvičku.

„Operácia vráti zrak pacientom, ktorí prišli o zrak, ale sietnicu a zrakový nerv musia mať v poriadku. V opačnom prípade im nevieme pomôcť," vysvetľuje Bernard Duchesne, očný lekár v nemocnici v Liege.

Nicolas vidí zatiaľ iba na jedno oko, napriek tomu šoféruje a chodí do práce. Zatiaľ čo preňho je to malé víťazstvo, ľudia, ktorí ho nepoznajú, ho trápia zvedavými pohľadmi.

„Nie je to ľahké. Keď vojdem do obchodu, všetci si ma obzerajú," hodnotí Nicolas.

Podobnú operáciu ako Nicolas má za sebou asi tisíc ďalších pacientov, nateraz ju robia iba v niektorých európskych nemocniciach, predovšetkým v Belgicku a v Británii. Zákrok je pomerne náročný a navyše aj drahý. Stojí približne 32-tisíc eur.

BRUSEL/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.