Zaujímavosti

Revolučný nápad: Požiare sa už nebudú hasiť vodou

Požiar už nebudeme hasiť vodou.
Zdroj: YouTube/George Mason University

S ohňom si dokážu poradiť pomocou špeciálneho reproduktora.

S revolučným nápadom, ako hasiť požiare, prišli dvaja študenti z americkej George Mason University. Miesto vody alebo penových prístrojov si s ohňom dokážu poradiť pomocou špeciálneho reproduktora. Viet Tran a Seth Robertson veria, že unikátny systém si už čoskoro nájde uplatnenie v našich domácnostiach, píšu novinky.cz.

"Využitie tohto zariadenia vidím pri mnohých príležitostiach. V prvom rade ale myslím, že uplatnenie nájde v domácnostiach - v kuchyni nad sporákom, " neskrýval svoje nadšenie Robertson, jeden z tvorcov novinky.

Podľa ich vízie sa guľatý reproduktor zabuduje jednoducho v blízkosti sporáka, kde bude zároveň aj požiarny hlásič. Vo chvíli, keď by skutočne začalo horieť, mal by byť ich systém schopný oheň uhasiť.


Unikátny reproduktor funguje na pomerne jednoduchom princípe. Vydáva zvuk v rozmedzí 30 a 60 hertzov, a práve pri takejto hladine vznikajú vibrácie schopné odvádzať vzduch od požiaru. Tým oheň stratí silu a prakticky okamžite prestane horieť.

Pomoc pre hasičov v nedostupnom teréne

Robertson ale pripúšťa, že v budúcnosti by spolu so svojím kolegom chceli využiť tento systém ďaleko sofistikovanejším spôsobom. "Viem si predstaviť, ako by sa naše zariadenie používalo pri hasení požiarov v lesoch alebo budovách. Jednoducho by bolo pripevnené treba ku dronu, " podotkol.

Prístroj si patentovali

Robertson a Tran sa posťažovali, že pre ich nápad nemal sprvu nikto pochopenie. Skeptici sa vraj našli ako medzi spolužiakmi, tak medzi profesormi. Po prvých konštrukčných neúspechoch ich dokonca od celého projektu odrádzali.

Obaja si už unikátny hasiaci reproduktor nechali patentovať. Na trh by s ním chceli ísť v priebehu jedného roka. Výroba prvého prototypu ich vyšla na 555 eur.

FAIRFAX/novinky.cz, George Mason University

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.